A kollégánkat nem engedik be a Kormányinfóra, amíg a helyzet ilyen formában fennáll – számol be róla a 24.hu.

Vitályos Eszter, a kormányszóvivő, az előző Kormányinfó alkalmával jelezte Nagy Gergely Miklósnak, hogy legközelebb másik újságírót küldjön a 24.hu-tól az eseményre. Szerkesztőségünk már akkor hangsúlyozta, hogy a függetlenség és a sajtószabadság alapvető feltétele, hogy külső befolyás ne gyakoroljon hatást a döntéseinkre. Ennek szellemében ismét regisztráltuk kollégánkat a rendezvényre. A sajtóiroda azonban elutasította a regisztrációját. A 24.hu számára nem elfogadható, hogy mások kérésére helyettesítsenek egy újságírót a sajtótájékoztatón. Ebből kifolyólag szerkesztőségünk úgy határozott, hogy nem vesz részt a Kormányinfón.
Örömmel értesítjük Önöket, hogy a 24.hu szerkesztősége sikeresen regisztrált a 2025. április 10-i Kormányinfóra. Szeretnénk azonban felhívni a figyelmüket arra, hogy a regisztrációt elfogadjuk, de kérjük, hogy egy másik kollégát delegáljanak a rendezvényre, figyelembe véve Nagy Gergely Miklós 2025. március 27-én tanúsított nem megfelelő etikai és erkölcsi magatartását. Köszönjük együttműködésüket!
Ezt a levelet kapta szerda délután lapunk két vezetője a magyar kormány kommunikációs és sajtóirodájától.
Az ügy egy korábbi tájékoztatóval indult, amely során Vitályos Eszter kormányszóvivő arra kérte kollégánkat, hogy a következő alkalommal más képviselőt küldjön a szerkesztőség nevében, mivel a politikus nem volt megelégedve a kérdezői viselkedésével. Az eseményről készült felvétel visszanézhető.
Már akkor közzétett cikkünkben jeleztük: nem Vitályos mondja meg, kit küld a 24.hu a Kormányinfóra. Arra a kormányzati tájékoztatóra, amelynek semmilyen szabályrendszere nem ismert, nem tudni, a szóvivő mi alapján dönt arról, ki, mikor, hányat és milyen hosszan kérdezhet. Hogy miért van az, hogy a legolvasottabb, legnézettebb független orgánumok rendre a sor végére szorulnak, ha szót kapnak egyáltalán, miközben a kormányzati propagandát kiszolgáló, olykor minimális eléréssel bíró médiumok képviselői előzőleg hosszan igyekeznek kérdéssé formálni egyetértésüket, és bohózatba illően tudakolják Gulyás Gergelytől: mit miért tesz Magyar Péter, Karácsony Gergely vagy az Európai Unió, és hogyhogy nem sül le közben a képükről a bőr?
Holott a Kormányinfó alcíme ma is ez: Mit, miért tesz a kormány? Lapunkat pedig (feltételezve, hogy olvasóinkat is) éppen ez érdekli -
Ezért csatlakoztunk hétről hétre a tájékoztatóhoz.
A közpénzből fenntartott kormányszóvivő és miniszter nem jogosult arra, hogy saját belátása szerint válasszon interjúalanyokat. Ugyanez vonatkozik a kormánypárti és ellenzéki politikai kollégákra is, valamint a színészekre, sportolókra és cégvezetőkre. Az interjúk alanyainak kiválasztása mindig a szerkesztőség hatáskörébe tartozik.
A szerkesztőség függetlensége és integritása azon alapszik, hogy saját maga határozza meg működését, és nem engedi, hogy külső nyomás befolyásolja döntéseit. Ezt a függetlenséget jól példázza a Válasz Online esete: Novák Katalin, mint államfő, próbálta megakadályozni, hogy Stumpf András interjút készítsen vele. A lap azonban világosan jelezte, hogy ebben a helyzetben nem kíván interjút adni.
Két hónappal később, Novák beiktatásának egyéves évfordulója kapcsán lapunk szerkesztősége egy interjút kért tőle, amelyet meg is kaptunk. Azóta már megbukott köztársasági elnök ez alkalommal nem akarta meghatározni, ki kérdezheti őt. A szerkesztőségünk a vezető közéleti újságíró, Nagy Gergely Miklós személyét választotta ki a beszélgetés lebonyolítására. Miklós már akkor az ország legkiválóbb újságírói közé tartozott, amikor még Lázár János vezette a Kormányinfókat, és biztosak vagyunk benne, hogy ez a státusza megmarad, függetlenül attól, hogy a jövőben ki tölti majd be ezt a pozíciót. Korábbi munkái során számos Minőségi Újságírásért-díjat nyert, és két éve, a 24.hu munkatársaként elnyerte a legrangosabb hazai oknyomozó újságírói elismerést, a Transparency-Soma díjat, amelyet a 2022-es ellenzéki összefogás amerikai kampánytámogatásáról szóló írásáért ítéltek neki.
A kormány most kizárta őt arról az eseményről, ahol kéthetente lehetőség nyílik kérdéseket intézni a hatalom képviselőihez. Mindeközben a kérdések egyre inkább formálisak, és a válaszok is csupán felületesek, hiszen a téma gyakran a játszótérfelújítás körül forog, amihez a szóvivők jóhírcsokrokban tálalják a híreket, míg a kérdések sokszor csupán a hűségüket kifejező ígéretek álcájában érkeznek.
A cikk elején említett levélre válaszolva hangsúlyoztuk, hogy számunkra elengedhetetlen a szerkesztőségi integritás, és a sajtószabadság alapvető feltételeként tekintjük, hogy a szerkesztőség jogosult eldönteni, ki képviselje őt a sajtóeseményeken. Ennek érdekében kérjük, hogy fogadják el Nagy Gergely Miklós regisztrációját. Azonban a névtelenül, csupán a Szóvivői Kommunikációs és Sajtóiroda aláírásával érkezett válasz alapján kijelentették, hogy "a legutóbbi Kormányinfón tanúsított magatartást sem most, sem a jövőben" nem tudják tolerálni, így a döntésük véglegesen érvényben marad.
Erre a 24.hu nem tud máshogy reagálni, mint hogy amíg ez a helyzet fennáll, lapunk újságírói nem vesznek részt a Kormányinfón, ahogyan a szerkesztőség a Kormányinfó percről percre közvetítését is felfüggeszti.
A magyar kormány közleményében kifejtette, hogy nem kíván válaszokat adni a legnagyobb hazai napilapok egyikének, a hónapok óta a leglátogatottabb hírportálnak, a 24.hu olvasóinak tevékenységével és az ország aktuális helyzetével kapcsolatos kérdéseire.
Az üzenet világosan célba ért.
Természetesen elkötelezettek vagyunk az olvasóink informálása iránt: a Kormányinfón elhangzó jelentős kormányzati bejelentésekről – ha lesznek ilyenek – továbbra is gyorsan és tömören fogunk beszámolni.
Nem fogadjuk el, hogy Gulyás Gergely, Vitályos Eszter vagy bárki, aki a nevükben kommunikál velünk, válogasson a szerkesztőség tagjai közül. Továbbá, senki kollégánkat nem helyezzük olyan helyzetbe, ahol kormányzati elvárásoknak megfelelő újságírónak kellene tartania magát.
Gergő pontosan azt cselekedte, amiért a Kormányinfóra érkeztünk: bátran kérdezett. Nyugodt, de eltökélt hangon tette fel kérdéseit, még akkor is, amikor jelezte, hogy az utolsó kérdése következik. Ekkor azonban elnémították, és ha lett volna rá lehetősége, a mikrofont is elvették volna tőle. Az a kérdés, amit fel szeretett volna tenni, már január 23. óta várta a választ a Kormányinfókon.
Kollégánk, Horváth Csaba László, 2024 novemberében fordult a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz, hogy tisztázza az orosz-ukrán háború következtében felmerült gazdasági problémák kezelésére létrehozott ernyőprogram részleteit. Az Európai Bizottság által jóváhagyott, 442 milliárd forintos támogatási programhoz számos feltétel kapcsolódik. Egy konkrét esetként emelhető ki Gönczi Gábor cége, amely 55 millió forintnyi támogatást kapott az alapból. A támogatás igénybevételének egyik előfeltétele az volt, hogy a kedvezményezett cégek nyilatkozatot tegyenek arról, miként érintette őket a válság. A TV2 híradósa azonban azt állította, hogy ilyen nyilatkozatot nem tett, és meglepődve tapasztalta, hogy a támogatottak listáján szerepel. Hasonló véleménnyel voltak más, kormányhoz közel álló vállalkozók is, akik szintén részesültek a támogatásból.
Munkánkat továbbra is a sajtó szabadságába, a szerkesztőség függetlenségébe vetett hittel, az újságírói normákhoz ragaszkodva végezzük. Morális leckét és magatartási iránymutatást pedig nem onnan kérünk, ahol ha azt diktálja az érdek, kopasz verőembereket küldenek, hogy megakadályozzák egy népszavazási kezdeményezés leadását.
Munkánk erkölcsi alapja az olvasók érdekeire épül. Ennek megfelelően továbbra is elkötelezettek vagyunk amellett, hogy kérdéseket fogalmazzunk meg a hatalmon lévők felé, és válaszokat követeljünk tőlük – még ha nem is a Kormányinfó keretein belül. Ebből a szellemiségből fakadóan hangsúlyozzuk: nincs olyan politikai szereplő, aki eldönthetné, ki vagy mit kérdezhet tőlük a 24.hu nevében. A szabadság megszólalása érdekében szeretnénk tudatni: