"Nem megszorítás": a kormány visszavonja a családi adókedvezmény növelését a jövedéki adó terén.


Az MNB elemzése alapján a kormány jövő évi adóbevételei esetében túlzó tervekkel rukkolt elő, miközben a kiadások is alacsonyabb szinten alakulhatnak a kabinet várakozásainál. Az adóváltozások révén 264 milliárd forintos többletbevétel keletkezhet, mindezek mellett a családi adókedvezmény mértéke is növekedni fog. Bár idén valószínűleg emelkedik az államadósság, jövőre a kormány által prognosztizáltaknál kedvezőbb csökkenés várható.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb értékelése szerint a 2024-es adósságráta meghaladhatja a törvényjavaslatban szereplő előrejelzéseket. A 2025-ös költségvetési törvénytervezet csupán minimális, 0,2 százalékpontos csökkenéssel kalkulál, ám ha a jegybank prognózisa megvalósul, akkor valószínű, hogy az államadósság a GDP-arányában nem csökken, hanem inkább emelkedik.

Ez az adósságmutató jövő évi csökkenését önmagában nem befolyásolja, de magasabb adósságpályát eredményezhet - figyelmeztet az MNB. A jegybank egyébként a kormánynál valamivel nagyobb adósságcsökkenést vár 2025-re.

A költségvetési törvényjavaslat makropályájának előrejelzése szerint a bruttó hazai termék (GDP) 2024-ben 0,8%-os növekedésnek indul, míg 2025-re a bővülés üteme 3,4%-ra gyorsulhat.

Az MNB előrejelzése alapján az idei GDP növekedési ütem mérsékelt lesz.

A várakozások szerint 2025-re a magyar gazdaság teljesítménye 2,7-3,7 százalékos növekedést mutathat. A költségvetési előrejelzések alapján a GDP növekedését rövid távon főleg a fokozatosan emelkedő háztartási fogyasztás fogja ösztönözni. Ezt követően, 2025-től a külső kereslet javulása hozzájárul a beruházások és az export teljesítményének növekedéséhez is. A költségvetési törvényjavaslat prognózisa szerint 2025-re 3,2 százalékos inflációval lehet számolni, ami összhangban áll az MNB szeptemberi Inflációs jelentésében megjelölt 2,7-3,6 százalékos tartománnyal a következő évre vonatkozóan.

A központi alrendszer pénzforgalmi hiányára vonatkozó előrejelzésük kismértékben meghaladja a költségvetési törvényjavaslatban szereplő értéket. Prognózisuk alapján a központi alrendszer hiánya mintegy 170 milliárd forinttal meghaladhatja a törvényjavaslatban foglalt 4123 milliárd forintos összeget. A konszolidált pénzforgalmi bevételek mintegy 530 milliárd forinttal, míg a kiadások hozzávetőleg 360 milliárd forinttal maradhatnak el az előirányzatoktól.

A bevételek terén az adó- és járulékbevételek körülbelül 310 milliárd forinttal maradhatnak el a tervezett szinttől.

A várakozások szerint az áfabevételek teljesítménye visszafogottabbá válik, főként az idei évre prognosztizált alacsonyabb bázis következtében. A kiadások terén a jegybank különösen a rezsitámogatásra vonatkozóan állapít meg alacsonyabb költségvetési keretet, mint ami a törvényjavaslatban szerepel.

Az előrejelzések szerint az uniós bevételek és kiadások valószínűleg nem érik el a várt szintet, ami nagyrészt a helyreállítási forrásokkal kapcsolatos tervek körüli bizonytalanság miatt van.

A jegybank elemzése alapján a kormány jelentős mértékű bevételnövelő lépéseket valósít meg. (Bár ezt általában megszorításként emlegetik, a kormány szókincséből ez a kifejezés hiányzik.)

Az ősszel bevezetett új, bevételnövelő adóintézkedések révén a GDP 0,4%-ának megfelelő mértékű hiánycsökkentés valósul meg.

Új szabályozások lépnek életbe a dohánytermékek jövedéki adójának egyszeri 8%-os, valamint a cégautóadó 20%-os emelése kapcsán. Emellett az inflációt követő adóemelések bevezetése is várható a gépjárműadóra, az átírási illetékre és a jövedéki adóra (üzemanyag és alkohol) vonatkozóan, amely már 2026-tól a regisztrációs adót, a cégautóadót és a dohányra kivetett jövedéki adót is érinti. Újdonságok között szerepel a bányajáradék kulcsainak átalakítása, valamint a globális minimumadó, amely előleg formájában már a 2025-ös évet is érinti. Továbbá módosul a kiskereskedelmi adó, míg a szén-dioxid kvóta adó továbbra is érvényben marad. A reklámadó felfüggesztése a következő évre is érvényes lesz, és bevezetésre kerül a légiközlekedési környezetterhelési adó is.

Az adóváltozások kapcsán végzett alapos elemzés keretes formában tárgyalja a témát. Az elemzés megállapítja, hogy a módosítások következtében a költségvetésben összesen 264 milliárd forintos többletbevétel várható. Ezen túlmenően, azzal együtt, hogy...

A családi adókedvezmény növelése 83 milliárd forintnyi bevételkiesést jelent. Ezt a kiesést szinte teljes mértékben ellensúlyozza a jövedéki adó emelése.

Az előrejelzések szerint 80 milliárd forint extra bevételre számíthatunk.

Related posts