A rezsivédelem keretein belül kiosztott pénzügyi támogatások jelentős része Oroszország vezetőjének, Vlagyimir Putyinnak a zsebében kötött ki.


A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közzétett felvételen Orbán Viktor miniszterelnök (b) és Vlagyimir Putyin orosz elnök látható, amint kezet fognak a moszkvai tárgyalásuk előtt, 2024. július 5-én.

A Népszava részletesen elemezte, hogy a kormány mennyi pénzt juttatott "rezsivédelem" néven különböző vállalatoknak és intézményeknek a költségvetésből 2022 vége óta, kiemelten a Magyar Villamos Műveknek (MVM). A 64 kormányhatározat alapján kiderült, hogy 2022-ben összesen 769 milliárd forint, 2023-ban 2400 milliárd forint, míg tavaly 1300 milliárd forint támogatást nyújtottak. Ez az összeg meghaladja a honvédelemre és a rendőrségre fordított kiadásokat, míg a családi pótlékra mindössze a felét, a kulturális költségvetésre pedig harmadát költötték a kormány három év alatt - figyelmeztetett a lap.

A Népszava felhívta a figyelmet arra, hogy az Orbán-kormány 2022 közepén bejelentette, miszerint a akkoriban csúcsra járó európai energiaár-növekedés ellenére rezsivédelmi alapot hoz létre a költségvetésben. Ennek célja a lakossági díjak "védelme" és az energiaár-ugrások hatásainak mérséklése volt.

A két látszólag hasonló cél különválasztása nem véletlen: a lakossági rezsicsökkentést a kormány nem a lakosság érdekében, hanem a háztartásoknak gázt és áramot szolgáltató állami MVM pénzügyi támogatásával valósította meg. Papíron ez logikusnak tűnt, hiszen az MVM, a kormányzati kommunikáció ellenére, a tőzsdén elérhető orosz gázért - Vlagyimir Putyin vevőihez hasonlóan - magasabb árat fizetett, míg a lakossági árak a 2014-es szinten maradtak. Ezért az MVM-hez beérkező összegek csupán a vételár töredékét tették ki, különösen a piaci árak emelkedésekor. A lap emlékeztetett arra is, hogy Putyin háborúja következtében 2022-ben a földgáz piaci ára 20-30-szorosára nőtt. "A rezsicsökkentést a magyar kormány valójában az adófizetők ötezer milliárd forintos hozzájárulásából finanszírozta. Ráadásul ennek a pénznek a jelentős része valószínűleg Oroszországban került felhasználásra, ahol Ukrajna ellen indított háborúra költötték" - tették hozzá.

Hova irányultak pontosan a pénzek a rezsialapból?

A rezsialapból forrásokat biztosítottak nemcsak a nemzetközi sportesemények lebonyolítására, hanem a kormányzati kommunikáció és az állami rendezvények megszervezésére is.

Related posts