A Népszava által közzétett hír szerint egy iskolai "vezetői utasítás" született, amely a tanulók felekezeti hovatartozásával kapcsolatos irányelveket tartalmaz. Az intézkedés célja, hogy világos kereteket biztosítson a diákok vallási identitásának kezelés
Az iskolai KRÉTA adminisztrációs rendszer lehetőséget biztosít a tanulók felekezeti hovatartozásának rögzítésére, és nemrégiben egy intézményben a szülők figyelmét is felkeltették ezzel kapcsolatban. A Népszava információi szerint az osztályfőnökök értesítést kaptak arról, hogy vezetői utasítás alapján kötelező bejegyezni a diákok vallási hovatartozását a KRÉTA rendszerbe, még azok esetében is, akik nem vesznek részt hittanórákon.
Az állami általános iskolákban 2013 szeptemberétől kezdődően vált kötelezővé a hit- és erkölcstan (hittan), valamint az etika-erkölcstan (egyszerűbben csak etika) tantárgyak bevezetése, melyek közül a szülőknek kell dönteniük, hogy gyermekeik heti egy órában melyik órára járjanak. A KRÉTA rendszer beállításai között viszont csak később jelent meg a tanulók vallási hovatartozására vonatkozó lehetőség. Emlékezetes, hogy Orbán Viktor miniszterelnök 2022 decemberében kiemelte: az iskolai testnevelés és a hittanoktatás két olyan terület, ahol jelentős előrelépést sikerült elérni. Idén szeptemberben pedig a kormány döntése értelmében 4,2 milliárd forinttal emelik meg a hittanoktatás költségvetését.
A Népszava megjegyzi: "Mindazonáltal az, hogy a diákok vallási hovatartozását nyilvántartsák az iskolai adminisztrációs rendszerben, valamint hogy a szülők számára kötelezővé tegyék az információk megadását –
Jogilag is kérdéses, mivel a vallási információk a magyar és az uniós jogszabályok értelmében különleges kategóriájú személyes adatoknak számítanak, amelyekre szigorúbb adatkezelési előírások érvényesek.
A köznevelési törvény világosan meghatározza, hogy az iskoláknak milyen tanulói adatokat szükséges kötelezően nyilvántartaniuk. Érdemes megjegyezni, hogy ezek között a vallásra vonatkozó információk nem találhatóak.
A Belügyminisztérium is megerősítette, hogy az állami köznevelési intézmények tanulói, valamint szüleik és gondviselőik jogszerűen dönthetnek arról, hogy megadják-e ezeket az adatokat. Emellett hangsúlyozták, hogy számos egyházi fenntartású iskola a felvételi követelmények között szerepelteti valamely vallás vagy világnézet elfogadását, ezért a KRÉTA rendszerén keresztül lehetőség van a vallási hovatartozás rögzítésére.