A Népszava legfrissebb jelentései alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a gázszámlákon szereplő rezsimegtakarítások csupán illúziók. A pénzügyi elemzések azt mutatják, hogy a valóságban a megspórolt összegek nem tükrözik a valós helyzetet, így a f


A lap értesülései alapján az MVM beszámolói rámutatnak arra, hogy a tényleges beszerzési ár, valamint a lakossági megtakarítás mértéke csupán a számlákon feltüntetett összeg töredékét képviseli. Ez a helyzet a villanyszámlákra is érvényes.

Valóban megkérdőjelezhető a gázszámlák rezsibokszában feltüntetett, rezsicsökkentéssel elért megtakarítás mértéke, ahogyan azt a Népszava is hangsúlyozta. Az újság az MVM pénzügyi jelentései alapján végezte el a számításokat, és az eredmények azt sugallják, hogy a spórolás valójában nem olyan mértékű, mint ahogyan azt sokan gondolják.

A narancssárga rezsiboksza által kínált alacsony lakossági tarifa a 2022. augusztusi, 1020 forintos piaci árcsúcsra építve mutatja be a megtakarítási lehetőségeket. Bár az ár tartalmazza az áfát és a rendszerhasználati díjat is, a nettó költség, ezek levonása után, köbméterenként nem csökkenthető 750 forint alá. Ez különösen érdekes, hiszen a rezsiboksz tartalmát szabályozó előírások értelmében a megtakarítást a "földgáz versenypiaci egységárához" kell hasonlítani.

A nettó tőzsdei árak 2023 eleje óta jelentősen alacsonyabb szinten helyezkednek el, köbméterenként 100-200 forint körüli értékekkel. A Népszava által végzett számítások, amelyek az MVM pénzügyi jelentésein alapulnak, arra utalnak, hogy az állami energiacsoport gáznagykereskedője, az MVM Ceenergy, 2021-ben köbméterenként átlagosan 106 forintért, míg tavaly már csak 86 forintért vásárolta meg a nyersanyagot.

Az MVM kiskereskedelmi leányvállalata, az MVM Next, a belföldi gázkitermelés mellett 2023-ban köbméterenként 92 forintos áron vásárolta meg a lakossági értékesítés céljából szánt gázt az MVM Ceenergytől, míg tavaly ez az ár körülbelül 66 forint volt. Ezt a hírt Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője osztotta meg a Népszavával. Tóth véleménye szerint az MVM saját magát leplezte le a gázszámlák ügyében, amelyek szerinte megtévesztőek voltak.

Tóth 2023 közepén kifejtette, hogy a "nyilvánvalóan hamis rezsiboksz" az MVM tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatának megnyilvánulása. Ennek ellenére a cég továbbra is kitart a megtévesztő stratégiája mellett, míg a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) bírósági kötelezés ellenére is akadályozza az MVM ellen indított érdemi vizsgálat lefolytatását.

A Népszava információi szerint nemcsak a gázszámlák, hanem az áramszámlák is tartalmaznak félrevezető adatokat. A lap számításai szerint az MVM áramkereskedője, az MVM Partner 2023-ban átlagosan 37 forintért, míg az előző évben 28 forintért vásárolta a kilowattórákat. Ezzel szemben a számlamagyarázójukban a bruttó "világpiaci" ár 268,9 forintként szerepel, amelyből körülbelül 188 forint nettó ár következik.

Related posts