Orbán: 2025-ben is kedvező időszakra számítok Orbán Viktor kijelentette, hogy 2025-ben is pozitív várakozásokkal tekint a jövő elé. A miniszterelnök optimizmusának hangot adva úgy véli, hogy az elkövetkező év számos lehetőséget tartogat majd az ország sz

Benko Vivien Cher / MTI / Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály
A négynapos ünnep ellenére a pénteki miniszterelnöki interjú a közrádióban mégis megtartásra került. Az első kérdés a váratlanul kedvezőtlen gazdasági mutatókra irányult, hiszen a Központi Statisztikai Hivatal az első negyedévben visszaesést regisztrált, miközben a kormány az év elején a repülőrajtról beszélt.
Orbán Viktor kifejtette, hogy a kedvezőtlen statisztikák mögött elsősorban Ukrajna helyzete áll. Ezen kívül az Európai Uniót és a német gazdaságot is felelőssé tette a helyzetért. "Az európai gazdaság stagnálása mindannyiunkat érint, hiszen az EU-tagállamként mi is részesei vagyunk ennek a problémának. Az, hogy Ausztria teljesítménye még a miénknél is gyengébb, meglepő egy ilyen gazdag országtól. A német gazdaság szintén hasonlóan nehéz helyzetben van, és a velük szorosabb kapcsolatban álló országok is nehézségekkel küzdenek" - fogalmazott Orbán. Ugyanakkor nem említette, hogy Magyarországon tapasztalható a legnagyobb gazdasági visszaesés az egész EU-ban.
"Számomra nem az a lényeg, hogy mi áll a háttérben, hanem az, hogy miként érhetjük el a sikerünket. Hogyan valósíthatjuk meg a 2025-re kitűzött céljainkat, akár a legnehezebb körülmények között is? Nem számít, ha nehézségek adódnak, mi elhatároztuk, hogy elérjük a céljainkat. A múlt héten a minisztereimmel arról beszélgettünk, ki mit tehet azért, hogy megvalósítsuk a 2025-ös terveinket. Nem áll szándékomban feladni egyetlen célt sem. Éppen ezért, annak ellenére, hogy tudomásul vettük a várható gazdasági növekedés adatait, a parlamentben mégis sikerült elfogadnunk Európa legnagyobb adócsökkentési programját. Mondhattuk volna, hogy az európai gazdaság helyzete már csak ilyen, de mi nem így döntöttünk. Az európai vezetők eddig 140 milliárd eurót küldtek Ukrajnába, és ha ez a pénz a mi gazdaságunkban lenne, akkor most növekedésről beszélhetnénk, nem stagnálásról. De ez a helyzet minket nem befolyásol, és ennek ellenére is folytatjuk Európa legnagyobb adócsökkentési programját" - hangsúlyozta Orbán, aki kifejezte, hogy a kedvezőtlen adatok ellenére sem tervezi a programok csökkentését.
Orbán kijelentése szerint a magyar gazdaság nehézségei az orosz-ukrán háború következményei.
Orbán Viktor kifejtette, hogy Magyarország a háború következtében három év alatt körülbelül 20 milliárd eurót vesztett el. A 10 milliós magyar népességhez viszonyítva ez figyelemre méltó összeg, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy Németország 84 millió lakossal rendelkezik. Ha mi ennyit veszítettünk, akkor vajon mekkora lehetett a németek vesztesége? Elképzelhető, hogy ha ez a pénz az európai gazdaságban forgott volna, akkor nemcsak hogy bőségesebb életkörülményekkel találkoznánk, de a fejlődés üteme is jelentősen gyorsabb lenne. A legfontosabb üzenet, amit át kell gondolnunk, hogy amíg a háború tart, és Európa nem lép a béke irányába, addig a gazdaságunk nehéz helyzetben marad, és ez az egész európai gazdaságra kihat.
Miután Orbán hosszan ecsetelte az ukrajnai háború Európára és Magyarországra gyakorolt negatív hatásait, valamint a hatalmas összegeket, amelyeket az unió Ukrajnába irányít, ahelyett, hogy azokat hazai fejlesztésekre fordítanák, a következőket emelte ki:
Fontos, hogy a saját feladatainkra összpontosítsunk, hiszen itt vagyunk Magyarországon, a magyar gazdaság közepén. Jól ismerjük a rendszer erősségeit és gyengeségeit, ezért elengedhetetlen, hogy világos célokat tűzzünk ki, és ezeket megvalósítsuk. Nagy ambíciókkal vágtunk neki ennek az útnak. 2025-re optimistán tekintünk, hiszen egy eredményes évet szeretnénk magunk mögött tudni. Kitűzött céljaink nemcsak ambiciózusak, hanem elérhetőek is, és mindent meg fogunk tenni, hogy sikerüljön őket megvalósítani.
Ezután a beszélgetés középpontjában Ukrajna várható EU-s csatlakozása állt. Véleménye szerint ez a lépés súlyos gazdasági következményekkel járna, és akár az ország teljes összeomlását is eredményezhetné.
„Tegyük tisztába a dolgokat. Ukrajna európai uniós csatlakozása súlyosan veszélyeztetné a magyar gazdaság stabilitását. Ezt mindenképpen meg kell akadályoznunk. Jelenleg ezért folyik egy fontos szavazás. Nemcsak egyszeri alkalomról van szó, ezért most mindenkit arra biztatok, hogy vegyen részt a szavazásban” - fogalmazott Orbán, utalva a kormány által kezdeményezett véleménynyilvánító szavazásra.
A miniszterelnök nem zárja ki, hogy egyszer majd támogatja egyébként Ukrajna EU-csatlakozását.
Őszintén szólva, ha a magyarok számára tényleg előnyös lenne Ukrajna tagsága a számok és a matematika fényében, én is támogatnám azt. Ha nekünk ez hasznot hozna, akkor miért ne tennénk? Jelenleg azonban nem ez a helyzet. Vannak olyan országok, amelyeknek megéri a tagság, mert jelentős cégeik már jelen vannak Ukrajnában, míg mások veszteségeket szenvednek el. Mi a kedvezőtlen oldalon állunk, mi veszíteni fogunk, ezért nem támogatom Ukrajna belépését.
Beszélgetésre került sor Kollár Kinga EP-képviselő személyéről is, akit a kormányzati kommunikáció szerint az EU-s pénzek kifizetésének legnagyobb gátjának tartanak.
"Folyamatosan küzdünk Brüsszelben azért, hogy a nekünk járó támogatások végre megérkezzenek. Ami a Tisza Párt tevékenységét illeti, az nem lehet kérdéses, hiszen ők maguk is nyíltan bevallották szándékaikat. Kollár Kinga, az egyik vezetőjük, egyértelműen kifejtette, hogy ők azon dolgoznak, hogy megakadályozzák a számunkra fontos források hazahozatalát. Elmondta, hogy meggátolták és folyamatosan gátolják 50 kórház felújítását. Az ő munkájuk következményeként én, a nemzeti oldal képviselője, aki Brüsszelben harcol, eddig csak a források felét tudtam hazahozni, míg a másik felét megpróbálják megakadályozni. Ezt ő maga is kijelentette. (...) Ez egy mélyen elítélendő cselekedet. Nem szándékozom bántani egy hölgyet, hiszen nem illik csúnyán beszélni. De Kollár Kinga, akiről szó van, olyan dolgot tesz, ami árt a magyar embereknek. Tudjuk, hogy miért, mert ő maga elmondta, hogy miért cselekszik így. Nem kell találgatnunk, hiszen nyíltan beismerte, hogy azért akarja Magyarország kudarcát, mert így a Tisza Párt hatalomra juthat."
A műsorvezető felvetette a kormányváltás témáját, különös figyelmet szentelve Manfred Weber, a Néppárt frissen megválasztott elnökének azon állítására, miszerint 2026-ra várhatóan változás következik be a magyar kormányzati struktúrában.
Orbán Viktor, a Néppárt elnöke, határozottan kijelentette nekem, hogy a jelenlegi kormány sorsa megpecsételődött, és az elkövetkező időszakban távoznia kell. Kiemelte, hogy az új kormány megalakításáért a Tisza fog felelni. Ezt világosan megfogalmazták. Így nem érdemes azon tűnődnünk, hogy Brüsszel vajon egy bábkormányt szeretne-e a mostani vezetés helyére; ezt már nyíltan kifejtették, és újra hangsúlyozták. Most elérkezett az idő, hogy a magyarok felébredjenek, és észrevegyék, hogy egy jelentős nemzetközi erő működik Brüsszel középpontjából, egy hatalmas háborús hálózat, amely azon fáradozik, hogy Magyarország olyan kormányt kapjon, amely teljesíti a brüsszeli elvárásokat. A választás során a magyaroknak lehetőségük lesz dönteni arról, hogy egy brüsszeli bábkormányt vagy egy nemzeti érdeket képviselő kormányt szeretnének. Ez a döntés a magyar nép kezében van – hangsúlyozta Orbán, aki szerint fontos, hogy az emberek tisztában legyenek a lehetséges súlyos következményekkel.
A lényeges gondolatok és a konkrét részletek csupán az utolsó percben kerültek felszínre.