Orbán tavaly 74,4 millió forintos bevételt vallott be, míg a luxus életmódot bíráló Lázár közel 400 millió forintot tüntetett fel.


Majdnem másfél hónappal az előre meghatározott határidő után végre napvilágot látott, hogy mennyi jövedelmet realizált tavaly Orbán Viktor, Rogán Antal és a többi kormánytag. Az érintettek szja-bevallásának adatait eredetileg június 4-ig kellett volna közzétenni a kormány hivatalos weboldalán, ám ez a határidő csak július 12-én teljesült.

Egy 2018-ban életbe lépett törvény értelmében a politikai vezetők kötelesek az szja-bevallásuk benyújtását követően 15 napon belül megküldeni az adatokat a Miniszterelnöki Kormányirodának. Ezt követően az iroda feltölti a dokumentumokat a kormány hivatalos honlapjára, közérdekű adatok kategóriájába. Ezek a nyilvánosságra hozott dokumentumok különösen figyelemre méltóak, mivel az szja-bevallás eltérő képet adhat a politikai vezetők pénzügyi helyzetéről, mint amit a vagyonnyilatkozatok mutatnak. Egyes információkat ugyanis sokkal részletesebben és pontosabban kell megadni.

A K-Monitor jelentése szerint a London Capitalból kivett osztalék közel 1 milliárd forintot tesz ki, míg az SBA Invest nevű cégen keresztül majdnem 600 millió forinthoz juthatott a miniszter. E cégnél "csak" kedvezményezett státuszban van, ám a K-Monitor megállapítása szerint ez az a vállalat, amely megvásárolta korábbi üzleti érdekeltségeit. A helyzet világosan mutatja, hogy Szalay-Bobrovniczky továbbra is a haszonélvező szerepét tölti be.

A második legjobban kereső Rogán Antal az 520,5 millió forintos jövedelmével, ennek döntő része a Mobilsign Kft.-től kapott találmányhasznosítási díj. Ez a megállapodás annyira jövedelmező, hogy tavaly a cég teljes bevételének 40 százalékát kapta meg Rogán Antal, az azonban évről évre nagy kérdés, hogy hogyan lehet a cégből ekkora összegeket kifizetni. A helyzet pikantériája, hogy ezzel Rogán jobban keres, mint a cég tulajdonosa, Csík Balázs.

A dobogó harmadik fokára Lázár János állt fel, összesen 394 millió forintos jövedelmével, amely első pillantásra is tekintélyesnek tűnik. Az építési és közlekedési miniszter, aki mostanában gyakran bírálja a luxus életmódot, éves alapjövedelme 84,8 millió forint volt. Ebből a pénzből részesült miniszteri fizetésként, képviselői tiszteletdíjként, valamint a Jövő Nemzedék Földje Alapítvány elnöki tisztségéért.

A K-Monitor által kiemelt információk szerint a vagyonnyilatkozata alapján Lázár osztalékból és földjeiből származó bevétele legfeljebb 120 millió forintot érhetett el. Érdemes megjegyezni, hogy az előző évben a jövedelme 74,8 millió forintra rúgott, míg akkor még "csupán" 58,8 millió forintnyi bevételre tett szert.

Orbán Viktor jövedelme a nemzeti átlagba illeszkedik, hiszen egy év leforgása alatt 5,5 százalékkal emelkedve 74,4 millió forintot keresett. Ez az összeg a miniszterelnöki béréből és a képviselői tiszteletdíjból tevődik össze. Ezzel szemben Szijjártó Péter 60,5 milliós, míg Nagy Márton gazdasági miniszter 69,6 milliós jövedelemmel zárta az előző évet.

A K-Monitor elemzése alapján a kormány adópolitikája nem csupán a gazdaságra gyakorol hatást, hanem a kormányon belüli tagok között is találunk olyanokat, akik jelentős mértékű adókedvezményekhez jutnak. Ebből kiindulva:

Related posts