Orbán véleménye szerint 2022-ben Ukrajna EU-s tagjelöltségének támogatása lehetőséget nyújtott volna a háború elkerülésére.


Hont András a legutóbbi Ötmédia által készített interjúban felvetette Orbán Viktor miniszterelnöknek, hogy mi indokolta Szijjártó Péter 2022-es kijelentését, miszerint Magyarország támogatja Ukrajna gyorsított tagjelölti státuszának elnyerését. (Ez a kérdés különösen aktuális, mivel a Tisza Párt éppen egy három éves felvételt hozott nyilvánosságra ezzel kapcsolatban.) Orbán Viktor válasza a következőképpen alakult:

"Azért, mert akkor még volt lehetőség a háború megelőzésére. Most viszont ez már nem lehetséges. Akkoriban létezett egy szuverén Ukrajna, amely önálló államként működött. Jelenleg azonban olyan ország felvétele van napirenden, amely nem rendelkezik szuverenitással. Ennek az országnak a keleti határait sem ismerjük pontosan, így a területének kiterjedéséről sem tudunk biztosat mondani. A népességét sem ismerjük, és kétséges, hogy képes-e önállóan megélni."

Csakhogy a külügyminiszter 2022. március 1-én mondta azt, hogy: "Magyarország támogatja azt a kezdeményezést, amelyet nyolc európai uniós tagállam indított Ukrajna európai integrációjának elősegítéséért."

A három balti ország, valamint Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Bulgária és Szlovénia vezetői felvetették, hogy Ukrajna számára sürgősen biztosítani kellene a tagjelölti státuszt az Európai Unióban, és hogy mihamarabb el kellene kezdeni a csatlakozási tárgyalásokat.

Szijjártó akkor azt mondta: "A magyar emberek nem akarnak háborút, ezért Magyarország minden olyan segítséget megad Ukrajnának, amely elősegíti a békét", "Magyarország ezért támogatja ezt a kezdeményezést, és sürgeti a brüsszeli intézményeket, hogy vegyék napirendre az indítványt."

Akkoriban, 2022. február-áprilisban egyébként még folytak tárgyalások az orosz és ukrán delegációk között, és az oroszok fel is ajánlották, hogy ha az ukránok semlegessé válnak, és nem lesznek NATO-tagok, akkor csatlakozhatnának az EU-hoz.

Orbán idén márciusban, az EU-csúcsot követően bejelentette, hogy kezdeményezni fog egy véleménynyilvánító szavazást Ukrajna EU-csatlakozásának ügyében. Álláspontja szerint ez a lépés Magyarországra nézve rendkívül hátrányos következményekkel járna.

Related posts