Orbán Viktor az EU-csúcson: Kétmillió magyar állampolgár nevében fejezem ki ellenállásomat Ukrajna uniós tagságával szemben.

Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, a csütörtökön esedékes EU-csúcs előestéjén egy rövid doorstep interjút adott a helyszínen tartózkodó újságíróknak. Az interjú során a miniszterelnök kifejtette álláspontját Ukrajna uniós csatlakozásának fontosságáról, emellett az Oroszország ellen bevezetett szankciókról is szólt. Továbbá, a budapesti Pride eseményével kapcsolatban is kérdéseket kaptak.
Június 26-án, csütörtökön a márciusi találkozó után újra összeülnek az Európai Unió tagállamainak állam- és kormányfői. Az EU-csúcson a külpolitikai kérdések kerülnek a középpontba, ahol a vezetők fontos vitákat folytatnak majd.
A csúcs előtt a vezetők egy része gyakran megáll a sajtó képviselői előtt, hogy válaszoljanak kérdéseikre. Ezúttal Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke is csatlakozott ehhez a gyakorlathoz.
A leadott szavazatok összesen 2 284 482 volt. Ebből 2 284 000 tekinthető érvényesnek, ami azt jelenti, hogy a leadott szavazatok 95 százaléka, azaz 2 168 431 vokszámot képvisel.
Ez a helyzet, egy erős mandátummal érkeztem ide. Vastagabb, férfiasabb lett a hangom, végülis több mint kétmillió ember hangján fogom ma azt mondani a tárgyalásokon, hogy Magyarország nem támogatja Ukrajna európai uniós csatlakozását. Ezek a szikár tények.
- jelentette ki a magyar kormányfő.
Június 26-án, csütörtökön kezdődik az idei második formális EU-csúcs, amelynek fő témáit a világ eseményei adják: a már negyedik éve zajló ukrajnai háború mellett a közel-keleti fejlemények, miután a Hamász terrorszervezet és Izrael tűzszünetének megszűnése után a helyzet eszkalálódott - nemrégiben Izrael és Irán egymást támadták, amibe még az Egyesült Államok is beszállt közvetlenül.
Az uniós tagállamok állam- és kormányfői közvetlenül Hágából érkeznek a belga fővárosba, miután részt vettek a kétnapos NATO-csúcson. Itt a katonai szövetség tagjai egyhangúlag döntöttek a védelmi kiadások jelentős növeléséről. Az EU-csúcson az uniós vezetők nemcsak a háborúk által támasztott kihívásokat fogják megvitatni, hanem a közösség versenyképességét is középpontba állítják.