Orbán Viktor a mai napon hivatalos meghívót küld Benjamin Netanjahunak, hogy látogasson el Magyarországra.
"Mindenki tudja, de nem árt, ha időnként emlékeztetjük magunkat arra, hogy Ukrajna közvetlen szomszédunk. Nem szükséges nagy képzelőerő ahhoz, hogy elképzeljük, a szomszédos országban zajló konfliktus milyen hatásokkal járhat ránk nézve. Azok az eszközök, amelyeket bevetnek, nemcsak Ukrajna területére korlátozódnak, hanem elérhetik a környező országokat is. Ezek a hírek már rólunk is szólnak, és Magyarország háborús fenyegetettsége egyre sürgetőbb téma" - fogalmazott Orbán Viktor a Kossuth Rádióban péntek reggel, amikor arról kérdezték, mekkora veszélyt jelent az Oroszország által bevetett ballisztikus rakéták használata a háború során.
Orbán szerint ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk, de már csak két óra és a hajnal be fog köszönteni, utalt ezzel Donald Trump hatalomátvételére. A miniszterelnök úgy látja, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik, de Trumpnak köszönhetően a béke kézzel fogható közelségbe került, de Biden rossz helyzetet kíván Trumpra hagyni, ezért most észnél kell lenni.
Emlékeztetett, hogy tegnap összeült a védelmi tanács, amely alaposan mérlegelte a kialakult helyzetet. A döntésük az volt, hogy ha az amerikaiak kivonulnak az ukránok mögül, Európa katonai értelemben nem lesz képes hatékonyan támogatni Ukrajnát a siker reményében. Így tehát a következő két hónapot higgadt politikai hozzáállással kell átvészelni.
Orbán Viktor többször is kifejtette véleményét az Egyesült Államok háborúra gyakorolt hatásáról. Ám az amerikaiaktól beszerzett rakéták használata kapcsán úgy véli, hogy Ukrajna nem rendelkezik a megfelelő képességekkel azok célba juttatásához. "Felmerül az a gyanú, hogy ezek a rakéták csak az amerikai szakemberek irányításával hozhatók működésbe, ezért is reagáltak az oroszok olyan gyorsan és drasztikusan."
"Amikor az elnök megszólal, az nem csupán üres szavak halmaza; szavai súlyos jelentőséggel bírnak és komoly következményekkel járnak" – fogalmazott, utalva a tegnapi Putyin-beszédre, amely komoly fenyegetéseket fogalmazott meg. Véleménye szerint, amikor Putyin kijelenti, hogy módosították a nukleáris fegyverek bevetésére vonatkozó doktrínát, az nem csupán egy kommunikációs fogás vagy trükk, hanem valódi változás történt. Hozzátette azt is, hogy Putyin szavai arról, hogy az ilyen fegyvereket adó országokat célpontként kezelik, szintén nem csupán szónoklat, hanem komoly és aggasztó üzenet.
Benjamin Netanjahu nemzetközi elfogatóparancsa felvetődött, amelyről Szijjártó Péter külügyminiszter tegnap úgy nyilatkozott, hogy abszurd.
Orbán Viktor úgy véli, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság által hozott döntés "felháborítóan pimasz és cinikus", mivel szerinte ezzel politikai indíttatású módon avatkozik bele egy folyamatban lévő konfliktusba.
"Ez a nemzetközi jog teljes lejáratását eredményezi, ráadásul még olaj is a tűzre. Ezért nincs más választás mint ellenszegülni ennek a döntésnek, ezért még a mai nap során meg is fogom hívni Benjamin Netanjahut, aminek semmilyen következménye nem lesz rá nézve, ellenszegülünk az elfogató parancsnak, ha elfogadja a meghívást."
A nemzeti konzultációval összefüggésben hangsúlyozta, hogy manapság egyre gyakoribbá vált a verbális agresszió a társalgásokban, és sajnálatos módon sokan lenézik azokat, akik hajlandóak részt venni a konzultációs folyamatban.
Orbán Viktor úgy véli, hogy a politikai diskurzusban egyfajta lenéző tónus kezdett eluralkodni. Ezt alátámasztva idézte Magyar Péter egyes, hangfelvételek révén kiszivárgott megnyilvánulásait, anélkül, hogy a Tisza Párt elnökének nevét megemlítette volna. Kifejtette, hogy a kijelentések, mint például „büdös az emberek szája” és „az újságírókat lökjük bele a Dunába”, rendkívül aggasztóak. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy ez a jelenség példa nélküli a magyar közéletben, és figyelmeztetett arra, hogy a verbális agresszió könnyen tettleges erőszakhoz vezethet.