A Rogán Antal szankcionálásáról szóló üzenet Orbán Viktor és közeli munkatársai számára azt a célt szolgálja, hogy világossá tegye a politikai felelősséget és a rendszeren belüli hatalmi dinamikákat. E lépés nem csupán a belső hatalmi viszonyok átrendeződ


Tábor Áron, az Egyesült Államok szakértője, úgy véli, hogy ez a lépés egy világos politikai üzenet Orbán Viktor és csapata számára. Azonban felmerül a kérdés, miért éppen most döntöttek a cselekvés mellett.

Ritka és figyelemre méltó esemény, hogy egy szövetséges állam vezető politikai személyisége az Egyesült Államok szankciós listájára kerül - nyilatkozta Tábor Áron, Amerika-szakértő és egyetemi oktató, aki a 444 külsős szerzője is. Eddig az EU- és NATO-tagállamok esetében csupán olyan esetek fordultak elő, amikor a politikai elithez közel álló bűnözői csoportok neveztettek meg a Magnitsky-listán; mostantól azonban Rogán Antal is a listára került. Korábban Vassil Bojkov bolgár oligarcha, a Kuciak-gyilkosság ügyében érintett Marián Kočner szlovák üzletember és Aivars Lembergs lett politikus-üzletember is szankciók alá került.

David Pressman nagykövet a rendkívüli sajtótájékoztatón bejelentette, hogy Rogán Antalt "a magyarországi rendszerszintű korrupcióban játszott kulcsszerepe" miatt szankciókkal sújtották az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma.

Rogán azt állította, hogy különféle hatalmi pozíciók révén saját magát és a politikai pártjához hűséges személyeket gyarapította. Hivatali hatalmát személyes érdekeinek szolgálatába állította, ezzel megfosztva Magyarországot és annak polgárait a létfontosságú pénzügyi forrásoktól, miközben gyengítette az erős demokrácia fenntartásához elengedhetetlen intézményeket.

Pressman általánosságban megjegyezte, hogy Magyarországon a magas rangú kormánytisztviselők gyakran túl hosszú ideig használták ki hatalmi pozícióikat saját maguk és családjaik anyagi előnyének növelésére, komoly közpénzeket csatornázva át magánérdekekre.

Related posts