Politico: Orbán esetleg meggondolhatja magát az EU-s szankciók megvétózásával kapcsolatban, miután Trump éles kritikát fogalmazott meg Putyinnal szemben.


A magyar kormányfő nem részesült abban a támogatásban, amelyre reményei szerint szövetségesétől számított.

Orbán esetleg visszaléphet az EU-s szankciók megvétózásától, miután Trump éles kritikát fogalmazott meg Putyinnal szemben – állítja a Politico diplomáciai forrásokra hivatkozva.

Ahogyan azt már korábban is említettük, Orbán Viktor tavaly decemberben hozta elő a vétó lehetőségét az uniós partnerei előtt. Kijelentette, hogy amennyiben Donald Trump amerikai elnök enyhíti az Oroszországgal szembeni szankciókat, akkor ő is ragaszkodik ahhoz, hogy az Európai Unió kövesse az Egyesült Államok példáját.

Az, hogy a magyar miniszterelnök szándékai nem csupán egy hirtelen ötlet szüleményei, jól tükrözi, hogy még kedden is aktívan posztolt az X platformon. Ott kifejtette, hogy a brüsszeli bürokraták által bevezetett szankciók kizárólag az európai gazdaság versenyképességét károsították, és eljött az idő a szükséges változásokra.

Szerdán aztán Trump nekiment Putyinnak és még keményebb szankciókkal fenyegette meg Oroszországot arra az esetre, ha Moszkva nem akarna tárgyalóasztal mellé ülni és minden jel arra mutat, hogy az oroszok egyelőre csakis a saját feltételeik elfogadásáról hajlandók tárgyalni, amit Washington és Kijev is elutasít.

Ezt követően a magyar oldalon is hangnemváltás következett be, de ez egyelőre csak a zárt ajtók mögött tapasztalható - mondták a diplomaták a lapnak.

A váltás meglehetősen időszerű volna, mivel az uniós szankciók fenntartásáról hamarosan szavazni kell, ugyanis azok határideje január 31-én lejár, miközben az EU-tagállamok többsége újabb korlátozásokat is bevezetne Oroszországgal szemben.

A diplomaták rámutattak arra, hogy Orbán Viktor korábban az Egyesült Államok állásfoglalásához igazította saját politikai nézeteit, és most lehetősége nyílik arra, hogy tanulmányozza az új washingtoni irányvonalat. A Politicónak nyilatkozó informátorok optimistán vélekednek arról, hogy a szankciók megújítása zökkenőmentesen végbemegy, azonban egyesek óvatosan figyelmeztettek arra, hogy egy váratlan vétó még mindig megakadhatja a helyszíni eljárást.

Ha ez bekövetkezne, akkor a tagállamok külügyminiszterei még hétfőn elővehetik az ügyet, ám ha január 31. is megállapodás nélkül telik el, a szankciók megszűnnek. Ennek az első látható következménye az unió területén befagyasztott, nagyrészt a belgiumi székhelyű Euroclear által kezelt orosz pénzek felszabadulása lenne.

A diplomaták kizárták annak a korábban felröppent értesülésnek a valószínűségét, miszerint ezt Belgium egy 81 éves rendelet alkalmazásával képes lenne megakadályozni. Már csak azért is, mert az Euroclear egy magán cég és nem a belga állam tulajdona. "Ez nem a Netflix, ilyesmiről szó sem volt" - mondták.

Related posts