A Project Syndicate elemzésében arra figyelmeztet, hogy Magyarország sorsa hasonlóságokat mutathat Belaruszéval. Az ország politikai helyzete és a demokrácia csorbítása aggasztó párhuzamokat vonhat maga után. A magyar kormány intézkedései és a társadalmi
Slawomir Sierakowski megfogalmazásában, ahogy Magyarország egyre inkább elszigetelődik, Kína és Oroszország annál inkább képes kihasználni az ország gyengeségeit.
A lengyel közvélemény ugyan azt várja, hogy vonják felelősségre az előző rendszer tolvajait, csalóit és haverjait, ám az érintettek közül többen Magyarországon találnak menedékre a vizsgálat elől. Ha nem vetnek véget ennek a folyamatnak, annak az egész EU-ban a jogállam issza meg a levét - fejti ki a Krytyka Politiczna nevű baloldali értelmiségi mozgalom vezetője, Slawomir Sierakowski, a varsói Haladó Tanulmányok Intézetének igazgatója a Project Syndicate-en.
Jelenleg Marcin Romanowski, egykori igazságügyi államtitkár, menedékjogot nyert, miközben a fő bűntársa hangfelvételeket bocsátott a vádhatóság rendelkezésére. Ezeken a felvételeken az hallható, ahogy arról diskurálnak, miként lehetne pénzt elcsalni a bűncselekmények áldozatainak segítésére létrehozott alapból. A nyomozás során megállapították, hogy körülbelül 24,5 millió dollárnyi összeg tűnt el.
Romanowskin kívül Budapesten dekkolt Daniel Obajtek, az állami Orlen olajtársaság előző főnöke is, akit szintén meg akart hallgatni az egyik parlamenti bizottság. Csak azt követően bukkant fel újra otthon, miután magyarországi tartózkodása alatt, így Orbán védőszárnyai alatt megválasztották EP-képviselőnek, ezzel mentelmi joghoz juttatva őt.
A miniszterelnökök bukása és a korrupt vezetők védelmezése sajnos már nem számít újdonságnak. Gondoljunk csak Gruevszkira, a jogerősen elítélt egykori észak-macedón kormányfőre, akit magyar diplomáciai körök segítettek elmenekülni Budapestre. Hasonlóan furcsa helyzet alakult ki Jair Bolsonaro esetében is, aki a kudarcot vallott puccskísérlet után a brazil politikai zűrzavar elől az ottani magyar nagykövetségen talált menedéket.
Magyarországon akár egy emigráns lengyel kormány is megalakulhat, amíg Donald Tusk vezeti hazájának kabinetjét. A politikai helyzet azonban nem éppen kedvező számára; az elszámoltatás folyamata döcögősen halad, ami miatt sokan kezdenek kiábrándulni a kormányzat tevékenységéből.
Sokan aggódnak amiatt, hogy a hazai helyzet hasonlóan alakul, mint az Egyesült Államokban, ahol az igazságszolgáltatás malmai olyan lassan őröltek, hogy végül már nem maradt lehetőség Trumppal szemben lépéseket tenni a négy évvel ezelőtti államcsínykísérlet következményeként.