Protézis-protokoll: A túlsúlyos páciensek eltávolítása a várólistáról A közelmúltban bevezetett protokoll értelmében a túlsúlyos betegeket kizárják a protézisműtétek várólistájáról. Ez a lépés arra irányul, hogy a műtétek sikerességét növeljék, hiszen az


Betegcsoportok szorulnak ki a csípő- és térdprotézisműtétekből az új protokoll miatt.

Az április elsejétől életbe lépő új protokollok értelmében a csípő- és térdprotézis műtétekhez kapcsolódó várólisták szigorúbb feltételekhez kötődnek. A túlsúlyos páciensek, akinek testtömegindexe 35-40 között van, nem részesülhetnek műtéti ellátásban, amíg nem csökkentik testsúlyukat. Az egészségbiztosító legfrissebb statisztikái alapján jelenleg 8129 beteg vár csípőprotézis beültetésére, és közülük már 60 napnál hosszabb ideje várakoznak. Érdekesség, hogy március elején még 7784 beteg volt a csípőműtétre várók között.

A Népszava érdeklődésére a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) közölte, hogy nem a jelenlegi módszerekkel kívánják csökkenteni a kórosan megnyúlt várólistákat. A cél elérésére idén 5 milliárd forintot fordítanak. A NEAK hangsúlyozza, hogy az új várólista-protokollok az ellátáshoz való egységes és egyenlő hozzáférést célozzák meg. Ugyanakkor szakértők figyelmeztetnek arra, hogy ezek az új szabályok bizonyos betegeket – mint például a túlsúlyosakat, az együttműködésre nehezen képeseket, illetve az "elégtelen szociális helyzetűeket" – a műtéti lehetőségekből kizárhatnak.

Hegedűs Zsolt, ortopéd főorvos és szakértő a csípő- és térdsebészet terén, aki korábban a Magyar Orvosi Kamara Etikai Kollégiumának elnöki posztját is betöltötte, határozott véleménnyel bír a túlsúlyos páciensek operálásának korlátozásáról. Úgy véli, hogy diszkriminatív az a gyakorlat, amely szerint a túlsúlyos emberek műtéti beavatkozása csak a fogyás után lehetséges. Hegedűs hangsúlyozza, hogy a protokollban meghatározott 35-40 közötti testtömegindex határérték nemcsak bizonytalan, hanem szubjektív megítélésre is alapoz, miközben ennek szakmai alapja nem kellően megalapozott.

A túlsúly valóban hordoz magában kockázatokat, de fontos, hogy minden páciens esetét külön-külön értékeljük. Meg kell vizsgálni, hogy az adott személyre szabott műtét előnyei felülmúlják-e ezeket a kockázatokat.

Ha számára a műtét elhalasztása nagyobb kockázatot jelentene, akkor akár 42-es testtömeggel is meg fogom operálni.

- mondta az Egyesült Királyságban tevékenykedő orvos, aki rámutatott, hogy egy két évvel ezelőtti angliai kutatás megerősítette,

a műtőktől túsúlyuk miatt távoltartott betegek még inkább elszigetelődnek, tovább híznak, olyan helyzetbe kerülnek, amelyben már életük megmentése indokolja a műtétet.Őt nem lepné meg, ha a magánegészségügyi intézmények hamarosan olyan hirdetéseket adnának fel, miszerint ők vállalják a kövér emberek csípőprotézis beültetését is. Szerinte a protokolltól nem lesz átláthatóbb, rövidebb a várólista, többet segített volna, ha megnézik, hogy mi az oka, ha nem operálnak annyit, amennyire lehetőség lenne.

Egy másik, névtelenséget kérő ortopéd-sebész úgy vélte: az új protokoll alapvetően az ő ellenőrzésükről szól, de egy helyettes államtitkári, kórházfőigazgatói vagy éppen NEAK-os telefonra ugyanúgy előre kell venni majd a megjelölt beteget, csak éppen az új eljárásrend szerint kell adminisztrálni.

Related posts