Rácz András a kémügy kapcsán megjegyezte: A Kárpátalja légvédelmi rendszere iránti érdeklődés főként az orosz fél részéről mutatkozik meg, nem pedig Magyarország részéről.

Rácz András Oroszország-szakértő szerint az ukránok által elfogott magyar kémek olyan adatokat szerezhettek, amelyek Magyarország számára nem különösebben értékesek, Oroszország viszont jelentős hasznot húzhat belőlük. A szakértő úgy véli, hogy a magyar kormány tudatosan feszültséget szít, még a kárpátaljai magyar közösség érdekeivel is ellentétesen.
A kárpátaljai ukrán légvédelemről szóló információknak Magyarország számára nincs sok haszna, Oroszországnak viszont nagyon értékes lehet - erről Rácz András Oroszország-szakértő elmélkedett Facebook-oldalán. Rácz szerint éppen ezért nagyon ijesztő, hogy az ukrán belbiztonsági szolgálat, az SZBU szerint az általuk elfogott magyar kémek ezzel kapcsolatos információkat is megpróbáltak megszerezni, például azt, hogy pontosan milyen légvédelmi rakétával védik a területet.
Oroszország már számos alkalommal próbálkozott Kárpátalja légterén keresztül drónos támadásokkal a lvivi térség ellen, például 2024 novemberében. A Kárpátok hegysége miatt azonban az orosz felderítés nem tud olyan jól "rálátni" Kárpátaljára, mint Ukrajna keleti megyéire, így nem rendelkeznek pontos információkkal a helyi légvédelem állapotáról – állítja Rácz. Szintén aggasztó az a lehetőség, hogy ha egy magyar kém információkat gyűjt a kárpátaljai erők elhelyezkedéséről és felszereltségéről, az Oroszország számára hasznos adatokat szolgáltathat. Amennyiben a magyar katonai felderítés valóban Oroszország érdekeit szolgálja, az komoly veszélyt jelenthet a kárpátaljai magyar közösségre, továbbá NATO-n belül is feszültségeket okozhat – figyelmeztet a szakértő.
Rácz véleménye szerint a magyar békefenntartók jelenlétére vonatkozó kérdések nem azt célozzák, hogy egy potenciális magyar támadást előkészítsenek. Ugyanakkor, ha a nyugati országokból békefenntartó erők érkeznének Magyarországra, érdemes lenne felmérni, hogy a kárpátaljai magyar közösség miként reagálna a magyar katonai részvételre, figyelembe véve a történelmi háttér hatásait is – tette hozzá.
Rácz András úgy látja, hogy az ukránok időzítése sokkal inkább az oroszok moszkvai katonai parádéjának szól, mintsem Magyarországnak, de köze lehet az uniós vezetők ukrajnai látogatásához is. Az elfogott magyar kémekről közzétett videót valószínűleg Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is jóváhagyta az Oroszország-szakértő szerint.
Rácz szerint az ukrán kém TEK-es elfogása "szimmetrikus válasz" volt, felmerül ugyanakkor, hogy mi szükség volt az erőszakra, ha tényleg nem vádolták meg semmivel, valamint az is nyitott kérdés, hogy az orosz ügynökökkel szemben mikor láthatunk hasonlóan határozott fellépést a magyar hatóságok részéről.
Szijjártó Péter bejelentése, mely a diplomáciai fedés alatt dolgozó ukrán hírszerzők kiutasítására vonatkozik, Rácz szerint komoly feszültséget szül. Hangsúlyozza, hogy ez a lépés gyakorlatilag lehetetlenné tette az ügy csendes, a károk minimalizálására irányuló kezelését. Rácz véleménye szerint a kárpátaljai magyar közösség érdeke, hogy a kisebbségi jogokkal kapcsolatos tárgyalások folytatódjanak, és úgy tűnik, az ukrán fél is nyitott lenne erre. A magyar kormány azonban láthatóan összekapcsolta ezt a kérdést a másikkal. Továbbá, Magyar Levente "figyelemre méltóan udvariatlan módon" a legutolsó pillanatban mondta le a hétfőre tervezett ungvári találkozót, amikor Olha Sztefanyisina ukrán miniszterelnök-helyettes már a városban tartózkodott.