Rácz András véleménye szerint csupán egyértelmű indok rejlik a magyar hírszerzés ukrán légvédelemmel kapcsolatos információgyűjtése mögött.

A "kémbotrány" legijesztőbb aspektusa az, hogy a magyar hírszerzés a kárpátaljai ukrán légvédelemről is próbált adatokat begyűjteni, ami különösen értékes lehet Oroszország számára - fogalmazott Rácz András, Oroszország szakértője.
Az ukrán források által közzétett információk szerint a magyar hírszerzés utasítást adott egy ügynöknek, hogy kísérelje meg lefotózni egy Kárpátalján telepített Sz-300-as légvédelmi rakétát. Az ilyen kockázatos akció mögött az állhat, hogy az elkészült kép segítségével pontosan be tudják azonosítani a rakétarendszer adott változatát.
A magyar légierő nyilvánvalóan nem szándékozik bombázni Kárpátalját. De akkor ki lehetett az, aki ilyen információval érdeklődött a kárpátaljai ukrán légvédelemről...? Csak egy ésszerű magyarázat kínálkozik: Oroszország.
Az orosz légierő többször is kísérletet tett arra, hogy déli irányból, Kárpátalja légterét kihasználva támadja meg a lvivi térséget. A Kárpátok hegysége miatt pedig az elektronikai felderítés sem képes olyan hatékonyan észlelni a mozgásokat ezen a területen.
Rácz szerint ugyanilyen aggasztó kérdés, hogy a kárpátaljai katonai erők elhelyezkedéséről, feltöltöttségéről, illetve a megyében található katonai és polgári infrastruktúráról is próbáltak információkat gyűjteni. Szerinte itt sincs más magyarázat, mint az oroszok.
A szakértő azt írja, a NATO-n belül is súlyos ügy, és a kárpátaljai magyarságot is veszélybe sodorhatja, ha a magyar katonai felderítés tényleg az oroszok számára gyűjti az információkat, és adott esetben célpontokat is ad nekik.
Rácz különösen figyelemre méltónak találja a botrány időzítését, véleménye szerint ezzel egy üzenetet kívántak közvetíteni. Az elfogott ügynökök felvételeit május 9-én, a Győzelem Napján hozták nyilvánosságra, pedig a letartóztatásukra már egy héttel korábban sor került.
A Ferenciek terén végrehajtott látványos TEK-es akció szimmetrikus válasz volt az ukrán hatóságok lépésére, amikor a korábban diplomataként tevékenykedő Sz. A. elfogására került sor. Szijjártó Péter külügyminiszter azonban tovább fokozta a konfliktust, amikor 48 órás határidővel kiutasított két ukrán hírszerzőt, akik diplomáciai védelem alatt álltak.
Rácz véleménye szerint a kormány ezzel a lépéssel tényként ismeri el az ukrán kémvádakat, hiszen ha nem így lenne, nem ilyen választ adtak volna. Emellett hangsúlyozza, hogy mostantól az ügyet nem lehet elhallgatni. "Ez a döntés biztosította, hogy a botrány tovább terjedjen," de azt nem tudja felfogni, hogy ez miért lenne előnyös.
Az arányos válasz szerinte az lett volna, ha hasonlóan alacsony szintű, az ukránoknak dolgozó itteni ügynököket kapcsolnak le, nem két hivatásos hírszerzőt. Erre válaszul nyilván Kijev is ilyen határidővel fog kiutasítani diplomatákat, Ukrajnát elhagyni viszont sokkal több idő, így kevesebb marad "összepakolni az életét".
A helyzet feszültsége tovább nő, mivel Magyar Levente a botrányra hivatkozva lemondta a tervezett tárgyalását az ukrán miniszterelnök-helyettessel. Ez a döntés nemcsak a politikai diskurzust nehezíti meg, hanem hátráltatja a kisebbségi jogok terén történő együttműködést is.