A gazdasági helyzetet sürgősen orvosolni szükséges - hangsúlyozta Nagy Márton, miután 14 évnyi fideszes kormányzás tapasztalatait mérlegelte.


A Financial Times beszámolója szerint Magyarország január elsejétől véglegesen elveszíti a hozzáférést egy egymilliárd eurós uniós forráshoz, amelynek elvesztése a Brüsszellel folytatott jogállamisági viták következményeként következik be.

A lap hivatkozik Bóka János, az uniós ügyekért felelős miniszter korábbi nyilatkozatára, amelyben a brüsszeli pénzmegvonást politikai nyomásgyakorlásnak minősítette. Emellett szó esik Magyar Péter felemelkedéséről is, aki a Fidesz soraiból lépett át az ellenzék vezető szerepébe. Az elmúlt hónapok során sorra bejárta a rossz állapotú kórházakat, gyermekvédelmi intézményeket és a vasúthálózatot, hogy első kézből tapasztalja meg a helyzetet.

Ami újdonság volt, az Nagy Márton Financial Timesnak adott nyilatkozata. A gazdasági miniszter szerint az uniós finanszírozásban keletkezett lyukat nem lehet teljesen betömni. A "csillogó új kórházakhoz" pénz kell, pénz pedig csak növekedésből keletkezhet.

"Először a gazdaságot kell rendbe hozni. Évek óta válságról válságra botladozunk, covid, energiaválság, háború, most meg a német gazdaság gyengesége. Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy hiányoznak az adóbevételek, ezeket újra kell teremtenünk" - mondta 14 év fideszes kormányzás után Nagy Márton.

A 2024-es évben a kormányzati prognózisok szinte mindegyike a semmibe hullott, mint egy gyenge kártyavár. Ez nem csupán azért aggasztó, mert a várt gazdasági fellendülés elmaradt, hanem mert rávilágít a kormány valóságérzékelésének gyengeségeire is. Cikkünket itt találják.

A kormány legfrissebb gazdaságpolitikai lépéseiről Bod Péter Ákos osztotta meg véleményét podcastunkban. Kiemelte, hogy a döntések önkényes jellegűek, és hiányoznak a szükséges ellensúlyok. Azt is hangsúlyozta, hogy a jelenlegi irányvonal nemcsak hogy céltalan, de a nagyszabású ígéretek nyomása alatt áll. Kérdéses, hogy a miniszterelnök mikor lép vissza a magyar valóság talajára. Elképzelhető, hogy a gazdaság irányítása már nem is érdekli, és helyette más, sokkal aggasztóbb taktikát alkalmaz, hogy biztosítsa választási győzelmét.

A nemzetgazdasági miniszter, aki két évnyi küzdelmes időszak után végre csúcsminiszteri pozíciót nyert, a december 10-i gazdasági bizottsági meghallgatás zárásaként kifejezte aggodalmát amiatt, hogy az ellenzéki képviselők véleménye szerint nem mutatnak fejlődési hajlandóságot. Előadásában hangsúlyosabban foglalkozott a német gazdaság helyzetével, mint a magyar költségvetés aktuális kihívásaival.

Related posts