Az infláció szárnyra kapott: januárban az árak 5,5%-kal emelkedtek, miközben az élelmiszerek költségei 6%-os növekedést mutattak.


Idén januárban a KSH jelentése szerint 5,5%-os növekedést mutattak a fogyasztói árak a tavaly januári adatokhoz viszonyítva, míg a decemberi szintet 1,5%-kal túlszárnyalták. Ez a számadat világosan jelzi, hogy a fogyasztói árak emelkedésének üteme jelentős gyorsulásban van, hiszen decemberben még csak 4,6%-os éves inflációt regisztráltunk.

Az élelmiszerek költségei 6 százalékkal emelkedtek az előző évhez képest, miközben a liszt ára meredeken, 43 százalékkal, a tojás ára pedig 25 százalékkal drágult. Ezen felül az üzemanyagok ára is jelentős növekedést mutat, hiszen 11,8 százalékos emelkedés figyelhető meg éves viszonylatban.

A legutolsó alkalom, amikor az infláció elérte a 7,9 százalékot, 2023 novemberében volt. Ezt követően decemberben is hasonló szintet mutatott, így a jelenlegi helyzethez képest nem történt változás.

A fogyasztói árak emelkedésének gyorsulása tavaly szeptemberben kezdődött, miután akkorra épp sikerült elérni a jegybanki inflációs célnak számító évi 3 százalékot. Azelőtt utoljára 2021 elején volt ebben a tartományban az árak emelkedése: akkor januárban 2,7 százalékos, februárban 3,1 százalékos inflációt mértek (azóta a nagy inflációs válság idején 25 százalékon is járt 2022-23 fordulóján).

Az utóbbi hónapokban tapasztalható viszonylag gyors inflációs növekedés mögött több tényező is meghúzódik. Egyrészt a bázishatás játszik szerepet, hiszen az előző időszakban a magas inflációs szint is hozzájárult a mostani számokhoz. Másrészt a forint gyengülése, valamint az élelmiszerárak dinamikus emelkedése szintén hozzájárult a helyzet fokozódásához – például decemberben az infláció még csupán 4,6 százalékra rúgott, míg az élelmiszerek ára már 5,4 százalékkal emelkedett. Az utóbbi hetekben a forint árfolyama ugyan erősödött, de ennek hatását a januári inflációs adatokban még nem érezni. Emellett Nagy Márton már hétfőn utalt arra, hogy a közeljövőben ismét szóba kerülhet az árstopok bevezetése, vélhetően a legfrissebb adatok fényében.

Related posts