Riasztó magasságokba emelkedett a Magyarországra kirótt uniós bírságok összértéke.


Rendkívüli ütemben emelkedik a Magyarországra kirótt uniós bírság összege: az Európai Unió már több mint félmilliárd eurót követel a magyar menekültügyi szabályozás miatt, amely ellentétes az uniós joggal. Miközben a miniszterelnök azt hangsúlyozza, hogy a magyar kormány mindent megtesz a visszatartott és behajtott források megszerzéséért, valójában a pénz jelentős része véglegesen elúszhatott.

Meghaladta a félmilliárd eurót Magyarország büntetése, amit az Európai Bizottságtól kapott miután a magyar kormány több mint négy éve nem igazítja az uniós joghoz a hazai menekültügyi szabályozást - derül ki az ATV Híradó beszámolójából. A csatorna uniós diplomáciai forrása szerint bár Orbán Viktor miniszterelnök azt ígérte, minden visszatartott forrást megszereznek, azonban erre nincs valódi jogi lehetőség.

Ahogyan korábban említettük, az Európai Bíróság 2024 nyarán hozott határozatában megállapította, hogy a magyar kormány súlyos jogsértést követett el, mivel az Európai Bizottság jogi intézkedései ellenére 2020 óta nem módosította az uniós joggal ellentétes menekültügyi szabályait. Ennek következményeként Magyarországot 200 millió eurós bírsággal sújtották, emellett napi 1 millió eurós késedelmi kamat megfizetésére is kötelezték. A jogsértés folytatása miatt további kényszerítő bírságok, eljárási költségek és késedelmi kamatok is terhelik az országot.

A közeljövőben is érkezni fognak a források. Már ismerjük azokat a kulcspontokat, ahol újabb tranchek vagy összegek lehívásáért kell majd küzdenünk. Ezeket a pontokat előre láthatjuk, tudjuk, mikor várhatóak, és a tárgyalási pozícióink is már kidolgozottak. Így biztosak lehetünk abban, hogy az európai uniós források minden egyes fillérét sikeresen elérjük, ahogyan ez a mai napig is történik – mondta a miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitó rendezvényén.

Az ATV Híradó uniós diplomáciai forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a jogi keretek szerint a behajtott büntetések a központi uniós költségvetésbe kerülnek vissza, és Magyarország nem pályázhat újra ezekre az összegekre. Lattmann Tamás nemzetközi jogász véleménye szerint a kormány számára nincs lehetőség a tárgyalásra, mivel ez egy jogerős bírósági döntés.

Ez a helyzet nem arról szól, hogy mindenki bármit megtehet, csak mert úgy gondolja, hogy az helyénvaló. Ha Orbán Viktor így látja a dolgokat, akkor nyilván a saját nézőpontjából beszél, de az Európai Unió nem így működik. Itt fontos szerepet játszik a jogállamiság, és a jogi kötelezettségeket nem csupán figyelmen kívül lehet hagyni – azokat érvényesíteni is lehet, és ez biztosan meg fog történni.

- nyilatkozta Lattmann Tamás. A nemzetközi jogász szerint ráadásul amellett, hogy a bírság összege naponta növekszik, az ítélet be nem tartása további következménnyel járhat, ugyancsak az uniós források terhére.

Március közepére a büntetések összege már elérte a 477 millió eurót (191 milliárd forint), amelyből 357 millió eurót (143 milliárd forint) már levontak. A jogszabályok módosítására május közepéig van lehetőség, és a behajtott összeg abból a körülbelül 10 milliárd euróból származik, amelyhez Magyarország még hozzáférhet. Az Európai Unió jogállamisági aggályok miatt azonban közel 12 milliárd eurót befagyasztott egy másik eljárás keretében.

Related posts