Rogán véleménye szerint egyes információk nyilvánosságra hozatala nemzetbiztonsági szempontból kockázatot jelenthetne.


Rogán Antal véleménye szerint komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelentene, ha a külügyminisztérium nyilvánosságra hozná a diplomata-útlevéllel rendelkező személyek listáját az ország területén. Ezt a megállapítást a hvg.hu számolt be.

A lap közadatigényléssel fordult a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz (KKM), hogy kiderüljön, továbbra is birtokol-e még zöld útlevelet Dzsudzsák Balázs, a labdarúgó-válogatott korábbi csapatkapitánya; a kegyelmi botrány egyik főszereplője, Balog Zoltán református lelkész; Habony Árpád, a miniszterelnök informális tanácsadója; Matolcsy György fia, Matolcsy Ádám, aki manapság az MNB alapítványok körüli botrány miatt szerepel a sajtóban; vagy hogy kapott-e ilyet Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi hivatal elnöke.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) a helyzet tisztázása érdekében Rogán Antalhoz, a Miniszterelnöki Kabinetiroda és a polgári titkosszolgálatok vezetőjéhez fordult. Rogán végül arra a következtetésre jutott, hogy a kért információk "nyilvánosságra hozatalát kerülni kell". Szijjártó Péter minisztériuma ezt követően többek között arra hivatkozva utasította el a kérdések megválaszolását, hogy a diplomatákra vonatkozó jogszabályok alapján lehetséges, hogy...

a külgazdasági, külpolitikai, valamint a diplomáciai feladatellátásban érintett vagy abban közreműködő személyek személyes adatának megismerése Magyarország külpolitikai, külgazdasági érdekeinek érvényesítését vagy nemzetbiztonsági érdekeit veszélyezteti."

Azért is érdekes ez, mert az érintett nevek jelentős részénél korábban a tárca erősítette meg a sajtó vagy egy országgyűlési képviselő kérdésére nyilvánosan az útlevél-jogosultságot.

Az elmúlt tizenöt év során a kormány számos embernek biztosított diplomata útlevelet, köztük olyan neves személyiségeknek is, mint Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője. Érdekesség, hogy korábban Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke, aki korrupciós vádakkal nézett szembe, valamint Tarsoly Csaba, a bedőlt Questor vezetője is birtokolt diplomata útlevelet. Azonban a múltban említett két személy esetében a kormány végül visszavonta ezt a privilégiumot.

Related posts