Rogán számára már 1,3 milliárd forintot utalt át egy vállalat, holott ő valójában nem is a tulajdonosa.


Rogán Antal vagyonnyilatkozatából kiderül, hogy a fő jövedelemforrása egy informatikai innovációt hasznosító vállalat, amely jelentős mértékben túlszárnyalja a miniszteri és országgyűlési képviselői bérét összesen. Az elmúlt hét évben e cég révén több mint 1,3 milliárd forintot keresett. Kérdéses, hogy a feltalálói díja biztonságban marad-e, mivel az Egyesült Államok nemkívánatosnak nyilvánította, és a korrupciós tevékenységei miatt szankciós listára került. Érdemes megjegyezni, hogy a cégben nem tulajdonos, csupán a szabadalmi jogok hasznosítása révén részesedik. Érdekes üzleti gyakorlatot mutat, hogy a kabinetminiszter 2017 óta ötször annyi osztalékot vett ki a Mobilsign Kft.-ből, mint annak tényleges tulajdonosa.

Rogán Antal miniszterként a költségvetési milliárdok irányítója, aki felelős a propagandára szánt Nemzeti Kommunikációs Hivatal működéséért. Ő irányítja az autópálya-koncesziók óriási üzleteit, amelyek több ezer milliárd forintot mozgatnak, és a Digitális Magyarország Ügynökség is az ő hatáskörébe tartozik, amely a kormányzati informatikai rendszerek teljes spektrumát lefedi. Közbeszerzések útján hatalmas közpénz-összegek elosztásáért felel, ami részben összefüggésbe hozható azzal, hogy az Egyesült Államok szankciós listájára került. Az USA Pénzügyminisztériuma szerint hivatali pozícióját arra használta, hogy saját magát és a pártjához lojális embereket gazdagítson. Azok, akik a feketelistára kerülnek, elveszítik az Egyesült Államokban lévő vagyonuk fölötti rendelkezési jogukat, és blokkolják a cégeiket, ha 50%-nál nagyobb részesedéssel bírnak. Ezen túlmenően szankciók vonatkozhatnak azokra a pénzügyi intézményekre és személyekre is, akik vele közösen üzletelnek vagy tevékenykednek - ez a hivatalos közlemény főbb megállapításait tükrözi.

Egy biztos: a Miniszterelnöki Kabinetirodát irányító miniszter vagyonnyilatkozatában nem található cégvagyonra utaló információ. Csak egyetlen, céghez kapcsolódó, alkalmi díjazással járó tevékenységet tüntet fel rendszeresen, így a legutóbb, 2024. január végén benyújtott dokumentumban is: a Mobilsign Kft.-től kapott találmányhasznosítási díjat. Ezúttal havi 17 millió forintot jelentett be, ami éves szinten összesen 204 millió forintot tesz ki.

A csúcsév, 2020, különleges pillanatokat hozott Rogán számára, hiszen ekkor 408 millió forintot keresett az elektronikus aláíráshoz kapcsolódó innovációjával. Ez a szám jóval meghaladja azt az összeget, amit hivatalos miniszteri és országgyűlési képviselői béréből kap. Jelenleg a miniszteri jövedelem havonta bruttó 3,53 millió forint, míg a képviselői tiszteletdíj 1 millió 767 ezer forintra rúg. Így egyértelmű, hogy Rogán a magánszektorban sokkal jelentősebb bevételre tett szert, mint amennyi a politikai pozíciójából származik.

Különösen figyelemre méltó, hogy Rogán az évek során többet emelt ki a Mobilsign Kft.-ből, mint amennyi osztalékként a tulajdonos a saját zsebébe tett, és még többet, mint amennyi a vállalat profitja volt. Érdekes, hogy a cégadatok szerint Rogán nem szerepel sem mint tulajdonos, sem mint tisztségviselő, és még csak nem is vesz részt a cég irányításában. Ennek ellenére 2017 óta a kft. vagyonnyilatkozatok alapján 1 milliárd 322 millió forintot hozott neki.

Tipikusnak semmiképpen nem nevezhető felállás egy cégben, hogy valaki sokkal jobban járjon a tulajdonosnál, a feltalálóként kasszírozó Rogán azonban a jelek szerint az üzleti megoldások terén is invenciózus.

Related posts