Romániában határozott lépéseket tettek az orosz befolyás megfékezésére - elképzelhető, hogy kizárják az új elnökválasztásból a TikTok-sztárként ismert botrányos jelöltet.
"A román precedens" - valószínűleg így fognak hivatkozni a következő években arra, ami most a romániai elnökválasztás körül zajlik. Az alkotmánybíróság érvénytelennek nyilvánította a voksolás első fordulóját, és jogellenesnek minősítette a választókat hamis információkkal befolyásoló Európa-ellenes propagandát. A három héten át zajló parlamenti és elnökválasztás ideje alatt először az online propaganda mértéke és hatása váltott ki rendkívüli nemzetközi figyelmet, majd az, ahogy a hatóságok fokról fokra egyre határozottabban reagáltak a súlyos befolyásolási kísérletre.
Az utóbbi években Magyarország nemzetközi színtéren számos kritikát kapott, elsősorban a hamis magyar és olykor orosz kormányzati propaganda terjedése miatt. Ez a helyzet talán magyarázatot ad arra, miért reagált Orbán Viktor kormányfő a romániai eseményekre különösen sürgősen. Az első választási forduló után azonnal megnyilatkozott az "online platformok és a választók" romániai interakciójáról, utalva a még mindig vesztes Calin Georgescu TikTok-kampányára. "Hálásak vagyunk a románoknak, hogy laboratóriumként szolgálnak számunkra, mi pedig ezekből a vitákból levont tanulságokat figyelembe véve mérlegelhetjük, van-e teendőnk a problémák kezelésében Magyarországon" - fogalmazott a miniszterelnök november végén. Azóta azonban a kormány kommunikációja csak felszínesen érinti a romániai magyar közösség számára aggasztó folyamatokat, valamint a szuverenista és patrióta szélsőjobboldali erők előretörését. Ezzel szemben a román alkotmánybíróság folyamatosan újabb és újabb, megfontolandó példákkal szolgál a "problémák elhárításáról".
Az alkotmánybíróság váratlan bejelentése, amely éppen azon a napon történt, amikor a külföldön élő román választók már a második fordulóra szavaztak, sokakat sokkolt. Ekkor ugyanis Olaszországban, ahol a román állampolgárok urnái lezárultak, már ötvenezer olyan szavazat gyűlt össze, amelyet a hatóságok látszólag figyelmen kívül hagytak. A határozat meglepetést okozott a jelölteknek, a választóknak és a nemzetközi közvéleménynek is, noha az első forduló óta folyamatosan érkeztek óvások, és óráról órára újabb visszaélések kerültek napvilágra az elnökválasztási folyamat során. Bár felmerült az ötlet, hogy az illetékes hatóság újra megszervezi az első fordulót, senki sem számított arra, hogy egy teljesen új eljárást indítanak, amely a kampányt is magába foglalja, és amely mindkét fordulóra kiterjed.
Már a novemberi urnazárást követő órákban nyilvánvaló volt, hogy a közvélemény-kutatások szerinti 2 százalékával szemben 22 százalékos támogatottságot elérő jelölt, a szélsőjobboldali Calin Georgescu mögött összehangolt, profin irányított, jellemzően a kínai TikTok oldalán szervezett online kampány zajlott.
A hatóságok egymásra mutogatása hosszú napokig tartott, miközben a felelősség elhárításának játékát játszották. Végül azonban a dominóhatás elérte a még hivatalban lévő államelnököt és az alkotmánybíróságot is. A választások tisztaságának védelme érdekében az első komoly lépések Klaus Iohannis államfő kezdeményezésére történtek, aki összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot. A tanács feladata az volt, hogy alaposan átvizsgálja a belügyminisztérium és a titkosszolgálatok által készített, a választások befolyásolásáról szóló dokumentumokat, és mérlegelje az esetleges következményeket. A testület zárt ajtók mögött folytatta munkáját, majd egy rövid, de annál határozottabb közleményt adott ki: megállapították, hogy a román választási rendszert külső, orosz állami és nem állami szereplők által irányított kibertámadás érte.