Az egyesület vagyonának kezelését sajátjaként kezelte, miközben hamisított bankszámlakivonatokat használt az OS keretein belül.


Az Állami Számvevőszék tavaly nyáron helyszíni ellenőrzést tartott az OSC Vízilabda SE-nél, és megállapította, hogy az elvileg 207 milliós készpénzállomány helyett a házipénztárban csupán 29 millió forint van. A számvevők szerint az egyesület két vezetője, Konrád Mária és Becsey Péter a sajátjaként rendelkezett az OSC vagyonával. Költségvetési csalás és sikkasztás gyanújával ezért és a nem a célnak megfelelően felhasznált támogatások miatt az ÁSZ a hatóságokhoz fordul. Becseynek nem ez az első hasonló ügye: a korábban általa vezetett II. kerületi Sport Kft. új vezetése már három éve feljelentést tett, az önkormányzat pedig több mint 200 millió forint kártérítést követel tőle, amiért luxusutakra és -cikkekre költötték az önkormányzati cég vagyonát. Madaras Norbert, a vízilabda-szövetség vezetője lapunknak azt mondta, mivel hallottak már "pletykákat" a klub nem megfelelő gazdálkodásáról, az év elején úgy döntöttek, hogy nem adnak több tao-támogatást az OSC-nek. És mert nem szeretnék, hogy a jól működő szakmai munka kárba vesszen, egy ideje azon dolgoznak, hogy a nagyjából 250 fős utánpótlást és a felnőtt csapatot a Semmelweis Egyetem vegye át.

Az OSC Vízilabda SE a 2021-2022-es időszakban a látványcsapatsport-támogatás és a kiegészítő sportfejlesztési támogatás felhasználásával kapcsolatban nem tartotta be a megállapított szabályokat és a támogatási célokat. Ezt állapítja meg az Állami Számvevőszék legújabb jelentése, amelyben számos terhelő megállapítás található. Az anyagban részletesen kifejtik, hogy az OSC hogyan nem felelt meg a várakozásoknak a támogatások megfelelő felhasználásával kapcsolatban.

a látványcsapatsport-támogatás utánpótlásnevelési feladatok ellátása jogcímén, valamint a kiegészítő támogatás jogcímen fel nem használt támogatás igazolására hamisított bankszámlakivonatot használt fel.

Az ÁSZ az ellenőrzés során súlyos jogszabálysértéseket tárt fel, a számvevők gyanúja a költségvetésnek okozott vagyoni hátrányról, az OSC Vízilabda SE elnökére és ügyvezető elnökére rábízott egyesületi készpénz és bankszámlapénz eltulajdonításáról szól, melyek okán a számvevőszék költségvetési csalás, adminisztratív költségvetési csalás és sikkasztás gyanújával az illetékes hatósághoz fordul.

A történet középpontjában Becsey Péter és élettársa, Konrád Mária áll, akik a vízilabdacsapat két meghatározó alakja. Péter a szakmai irányításért felel, míg Mária a csapat ügyvezetői feladatait látja el. Nevük ismerősen csenghet mindazok számára, akik figyelemmel kísérték a II. kerületi Sport Kft. ügyvezetésének történetét, különös figyelmet fordítva a közpénzek magáncélú felhasználására.

2023-ban a 24.hu-n részletesen beszámoltunk arról, hogy elképesztő kiadásokat tárt fel a lapunk birtokába jutott, a II. kerületi Sport Kft. által megrendelt független könyvvizsgálói jelentés az utánpótlásportért felelős önkormányzati cég 2016. január 1. és 2020. december 31. közötti gazdálkodásáról. A kft. nagyjából húsz gyerek utánpótlás-neveléséért felelt, és az említett időszakban Becsey Péter, az OSC-Újbuda sportigazgatója vezette. Az önkormányzat számításai szerint a cég 450 millió forint közpénzt költött az előző vezetés idején utazásokra, hotelszámlákra és méregdrága luxuscikkekre. A luxustárgyak egy része később visszakerült az önkormányzathoz, igaz, jelentős részük összetörve.

A legfrissebb jelentés alapján az utóbbi évek során számos olyan bírói díjat, játékvezetői szállásköltséget és étkezést fedeztek fel a Sport Kft. költségvetéséből, amelyek nem az önkormányzati vállalathoz, hanem inkább az OSC-hez köthetők. Jelenleg is zajlik a II. kerület által indított kártérítési per, amely során a bíróságon napvilágot látott, hogy Becsey Péter családtagjainak neve szerepel egy közpénzből finanszírozott luxusutazás hotelszámláján. Továbbá, az OSC technikai vezetője közpénzen látogatott el a Chicago Bulls kosárlabdameccsére is. A tárgyalás során Becsey azt is megemlítette, hogy egy vízilabdatornán közel 7 millió forintért vásárolt egy eredményjelzőt, és szerinte csupán véletlen, hogy egy Hublot luxusóra típusa és szériaszáma is felkerült az elszámolásra.

Az önkormányzati vállalat 206 millió forintos kártérítési igényt támaszt a Sport Kft. 2021-ben elbocsátott vezetőjével szemben. Emellett a Budapesti Rendőr-főkapitányság hűtlen kezelés gyanúja miatt ismeretlen elkövető ellen nyomozást indított az ügy kapcsán. A nyomozás előrehaladása azonban nem tűnik túl dinamikusnak, hiszen a Sport Kft. jelenlegi vezetősége már 2022 februárjában megtette a feljelentést, amelynek késlekedése érthetetlen.

A gyanúsított kihallgatása három év alatt egyszer sem valósult meg.

Tettünk egy kísérletet, hogy információt szerezzünk a rendőrségtől az ügy hátteréről, de sajnos nem kaptunk számottevő választ a kérdéseinkre.

A II. kerületi Sport Kft. és az OSC Vízilabda SE közpénzfelhasználásának aggályos gyakorlata szoros kapcsolatban áll egymással. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által készített jelentések, amelyek külön-külön vizsgálják az OSC Vízilabda SE és Konrád Mária által irányított OSC Vízilabda Sport Kft. közpénzkezelését, rámutatnak többek között a nagy értékű buszok és pulzusmérő órák beszerzésére is. E témákról már korábbi cikkünkben is részletesen beszámoltunk.

Bár Láng Zsolt fideszes vezetése alatt Becsey kinevezése történt, 2021-re, miután 2019-ben Őrsi Gergely az ellenzék színeiben polgármester lett, Becsey távozásra kényszerült a II. kerületi önkormányzati cégtől. Azonban az OSC-nél továbbra is folytatódtak a visszaélések.

Related posts