Sikerült újjáéleszteni a kihalt óriásfarkast | 24.hu Egy izgalmas tudományos áttörésnek köszönhetően a kutatók képesek voltak "feltámasztani" a rég eltűnt óriásfarkast, amely évezredekkel ezelőtt élt. Ez a felfedezés új perspektívákat nyit a kihalt fajok

A Colossal Biosciences izgalmas hírt tett közzé: klónozás és géntechnológia segítségével sikerült "visszahozni" az óriásfarkasokat, amelyek körülbelül 12 500 éve tűntek el a föld színéről – számol be róla a Live Science. A biotechnológiai vállalat állítása szerint ez az első olyan eset a világon, amikor "kihalásmentesítést" hajtottak végre, ám ez a kijelentés nem teljesen helytálló.
A vállalat valójában a modern farkasok genetikai állományát alakította át, hogy bizonyos jellemzőikben hasonlítsanak a jégkor híres ragadozójára.
A projekt emiatt inkább nevezhető rekonstrukciónak, ami egyáltalán nem újdonság a természetvédelemben. Egy, a 17. században kihalt őstulokhoz hasonló vonalat például szarvasmarhák keresztezésével már az 1920-as években megkezdtek létrehozni, a mostani kezdeményezés különlegessége valójában az, hogy a rekonstrukcióhoz a legmodernebb genetikai eszközöket használták.
A Colossal Biosciences küldetése, hogy a génszerkesztés innovatív technológiájával életre keltse a különböző kipusztult állatfajokat. A vállalat érvelése szerint a megalkotott, vagy ahogy ők nevezik, "feltámasztott" élőlények kulcsfontosságú szereplői lehetnek az ökológiai rendszereknek, ahová visszakerülnek, ezzel hozzájárulva a természetvédelmi erőfeszítésekhez. Az eddigi eredmények figyelembevételével a csapat célkitűzései valóban mérföldkőnek számítanak a tudományos kutatás és a környezetvédelem terén.
A Colossal visszahozná többek között a gyapjas mamutot, ennek részeként a közelmúltban génszerkesztett, gyapjas egereket mutattak be a nyilvánosság előtt. A cég törekvéseiről és ellentmondásos munkájáról ebben a cikkben írtunk részletesen.
A vállalat szakemberei a kihalt fajok maradványainak vizsgálatával szekvenálják a genomokat, majd azonosítják az adott állat fontos vonásainak genetikai változatait. Ezeket aztán a legközelebbi, még élő rokonfajba vezetik be.
Az óriásfarkas esetében modern szürke farkasok genetikáját módosították, az egyedi génváltozatokat petesejtekbe vitték be, majd ezeket pótanyák méhébe ültették be.
A projekt révén három hófehér kölyök született, ezek a Romulus, Remus és Khaleesi nevet viselik.
"Csapatunk egy 13 ezer éves fogból és egy 72 ezer éves koponyából vett DNS-t, és egészséges óriásfarkas-kölyköket hozott létre" - mondta Ben Lamm, a Colossal vezérigazgatója.
A csapat hasonló eljárást alkalmazott, mint amivel 1996-ban megalkották Dollyt, a klónbárányt. Ehhez egy sejtet távolítottak el a klónozásra kijelölt alanyból, majd kivonták a sejtmagban tárolt genetikai anyagot. Az információt ezt követően bevezették egy ugyanabból a fajból származó donorállat petesejtjébe, amelynek sejtmagját eltávolították. A petesejt így tartalmazta az eredeti klónozott alany újjáépítéséhez szükséges összes genetikai információt, a kihordást viszont egy másik állatra bízták.
Az óriásfarkas esetében természetesen a Colossalnak kellett összeraknia a genomot. Ehhez a fajtól vett genetikai mintákat hasonlították össze még élő rokonok, így farkasok, sakálok és rókák adataival. A szürke farkasokat azért választották donorul, mert ezek állnak a legközelebb az egykori ragadozóhoz.
A kutatócsoport 14 különböző génben 20 lényeges eltérést fedezett fel, amelyek a hatalmas óriásfarkasok sajátos jellemzőiért felelősek. Ezek közé tartozik a robusztusabb testfelépítés, a hófehér szőrzet, a nagyobb méretű fogak, valamint a karakteres vonyítás, ami a faj megkülönböztető hangjegyévé vált.
A kutatók a szürke farkasok vérmintáiból gyűjtöttek sejteket, ami sokkal kevésbé invazív megoldás, mint amit a Dolly esetében alkalmaztak. Ezt követően a CRISPR génszerkesztő technológia segítségével 20 genetikai módosítást hajtottak végre a 14 érintett génben. A következő lépésben a sejtek sejtmagját eltávolították, majd beültették egy élő állat petesejtjébe.
A tudósok laboratóriumi körülmények között összesen 45 embriót hoztak létre. Ezeket két házi kutya méhébe ültették, mivel ezek az állatok a szürke farkas egyik alfajának képviselői.
Mindkét példányban egy-egy embrió fejlődött ki, és 65 nap elteltével, 2024. október 1-jén megszülettek Romulus és Remus. Néhány hónappal később a folyamatot megismételték, így világra jött Khaleesi is. A kölykökről videós felvételt is készítettek, amelyet megosztottak a nagyközönséggel.
Valójában nem ez az első eset, hogy hasonló módszerrel próbálkoztak egy kihalt faj "újraélesztésével". 2003-ban spanyol kutatók kísérletet tettek a beceite kőszáli kecske klónozására, de sajnos a létrejött egyed néhány perccel a születése után elhunyt.
A Colossal bejelentette, hogy sikerült klónozni a világ legveszélyeztetettebb farkasfajának, a hatalmas vörös farkasnak a kétalomnyi példányait.