Magyarországon drámai mértékben megrendült az akkumulátorgyártás, ami jelentős hatással van az ipari szektorra és a gazdaságra.

A fő adatok megegyeznek a múlt héten megjelent előzetes jelentésben látottakkal. Az ipari termelés két éve van ereszkedő trendben, elsősorban azért, mert az európai exportpiacaink gyengén teljesítenek. A januári 0,8%-os termelésnövekedés a decemberi 2,9%-os visszaesés után érkezett, tehát
A korrekciós hatások viszonylag csekélyek, és a csökkenő termelési tendencia továbbra is fennmarad.
A mai részletes adatokból már azt is látjuk, hogy az egyes ágazatok számára hogy indult az év. A járműgyártás kicsit korrigált a decemberi leállások után, és az elektronikai ágazat is bővülni tudott. Ugyanakkor a nagy súlyú ágazatok közül csak stagnálásra futja az élelmiszeriparnak, és zuhanórepülésben van a villamos berendezés gyártás. Ennek az ágazatnak a része az akkumulátorgyártás, és a külkereskedelem részletes adataiból jól tudjuk, hogy valóban ez a részterület szenved igazán. A teljes ágazat termelése gyakorlatilag ledolgozta a 2022-2023-ban látott kapacitásbővítések hatásait, vagyis valószínűleg alig zajlik termelés a meglévő kapacitásokhoz képest.
Ahhoz, hogy az idén már növekedést lássunk, még további élénkülés szükséges, ami alapvetően két forrásból érkezhet. Az egyik az általános európai környezet javulása. Ennek halvány jelei már látszanak, és az esélyek a nagy államok költekezési szándékának erősödésével tovább javultak. Ugyanakkor a vámháború fejleményei e szempontból a lefelé mutató kockázatokat növelik. A másik a beinduló nagy gyártási kapacitások hatása a termelésre az év második felében. Ennek mértéke bizonytalan, a vártnál gyengébb európai konjunktúra miatt ugyanis még nem látszik, hogy az új gyárak (CATL, BYD, BMW stb.) mikor kezdik és milyen ütemben futtatják fel a termelésüket.
Egyelőre a kilábalás jelei nem látszódnak a rendelési számokban. A KSH közlése szerint a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 2,6%-kal mérséklődött 2024 januárjához mérten. Az új belföldi rendelések 4,4, az új exportrendelések 2,4%-kal csökkentek. Az összes rendelésállomány január végén 13,6%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.