A kormány súlyos bírálatot kapott az Állami Számvevőszéktől, miután 800 milliárd forintot költött el anélkül, hogy világos lenne, milyen mértékben térül meg ez az összeg.


Az egyedi kormánydöntések révén 2020 óta körülbelül 800 milliárd forintnyi állami támogatás jutott a magyarországi befektetésekhez és beruházásokhoz, amelyek nagyrészt nagyvállalatokhoz kerültek. A támogatások túlnyomó része, összesen körülbelül 220 milliárd forint, 2021-ben került kifizetésre, míg tavaly a legkevesebb támogatást folyósították - ez talán összefüggésben áll azzal, hogy a magyar beruházási ráta az utóbbi években folyamatosan csökken. A legjelentősebb támogatást az SK iváncsai gyára kapta, amely 76,4 milliárd forinttal részesült a kormányzati forrásokból.

A magyar állam az európai színtéren is kiemelkedően bőkezű volt, amikor a vállalkozások vonzásáról esett szó. Az Európai Bizottság statisztikái alapján a GDP-arányos támogatások terén egyetlen uniós ország sem költött annyit, mint Magyarország. Érdemes megjegyezni, hogy ez a számítás nem csupán a különböző kormányhatározatok nyomán odaítélt pénzeket foglalja magában.

Az Állami Számvevőszék nemrégiben egy alapos tanulmányt tett közzé, amelyben több kritikát fogalmazott meg az egyedi kormánydöntéses támogatásokkal kapcsolatban. A vizsgálat középpontjában három lényeges szempont állt: először is, milyen alapelvek és kritériumok mentén születnek a döntések az ilyen támogatások odaítélésekor; másodszor, mennyire megalapozottak ezek a döntések; végül pedig, hogyan térülnek meg az állam által kiosztott pénzügyi források. A Portfolió részletesen bemutatja a jelentést, amely alapján a legfontosabb kritikai megállapítások a következőképpen összegezhetők:

A számvevőszéki jelentés fő üzenete, figyelembe véve a fent említett szempontokat, hogy a magyar államnak kizárólag olyan működőtőke-beruházásokat érdemes támogatnia, amelyek egyértelműen kedvező összhatást gyakorolnak a gazdaságra, a társadalomra, a környezetre, valamint a költségvetésre.

Related posts