A NEAK számára súlyosan problémás informatikai rendszert szállítottak a NER-hez kötődő vállalatok, ám a bűncselekmény gyanúja egyelőre nem merült fel.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) 155 millió forintért vásárolt egy informatikai rendszert, amely nem teljesítette az alapvető funkcióit – derült ki a Népszava nyomozása nyomán. A lap friss hírei szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda már elvégezte a vizsgálatot, és megállapította, hogy minden rendben van, sőt, a bűncselekmény gyanúja is hiányzik az ügy körül.
Vadai Ágnes, a DK országgyűlési képviselője, a Népszava cikkére hivatkozva március közepén írásbeli kérdést intézett Kövér Lászlóhoz, az Országgyűlés elnökéhez. Ezt követően Polt Péter legfőbb ügyész feljelentésként értékelte a kérdést, és nyomozás indítását rendelte el.
A Nemzeti Nyomozó Iroda indoklása szerint, mivel nem kaptak konkrét útmutatást arra vonatkozóan, hogy milyen problémákra fókuszáljanak, hűtlen kezelés gyanújával indították el a nyomozást. Az irodához eljuttatott információk alapján az Állami Számvevőszék 24 ajánlást fogalmazott meg a feltárt hiányosságok orvoslására, ennek ellenőrzése pedig az ÁSZ feladata. Ezen felül az ÁSZ-nek kötelező feljelentést tennie, amennyiben bűncselekmény gyanúja merül fel, de a nyilvános adatok alapján úgy tűnik, hogy ilyen gyanú nem áll fenn, mivel az ÁSZ nem tett feljelentést.
Az Európai Unió 2017-ben egy átfogó informatikai platformot indított, amely célja a nyilvántartások és a nemzetközi pénzügyi elszámolások megkönnyítése. Ez különösen fontos olyan esetekben, amikor egy uniós polgár nem a saját országában, hanem egy másik tagállamban veszi igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat. Magyarország esetében a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) vállalja a felelősséget a pénzügyi elszámolások lebonyolításáért, így csatlakozott az uniós rendszerhez. Az EU 1,2 millió eurós, az akkori árfolyam szerint 366 millió forintos támogatást nyújtott a magyar egészségügyi rendszer fejlesztésére.
Az első körben 155 millió forintért beszerzett informatikai rendszert a NEAK számára 2019-ben adták át. Az Állami Számvevőszék jelentése alapján a rendszer átadásakor a Vállalkozó által ismert súlyos és egyéb hibák listája is átadásra került. Azt állították, hogy ezen hibák jelenléte nem gátolja meg a rendszer átvételét, és hogy a hibák javítása a jótállási időszak alatt fog megtörténni.
A következő évek során a rendszerrel kapcsolatos problémák sora továbbra is megmaradt. Az Állami Számvevőszék jelentése szerint például a 2022-es költségvetési beszámolóban a nemzetközi ellátásokra vonatkozó adatok hitelessége nem volt garantált. Ez különösen aggasztó, hiszen a tervezett külföldi ellátásokra szánt összeg közel 24 milliárd forintot tett ki.
A rendszert NER-közeli cégektől származó megoldások révén alakították ki: a HYDRA fejlesztésére irányuló két megállapodást a már megszűnt Symmetria Magyarország Zrt. vezette konzorcium keretében kötötték. A cég többségi tulajdonosa, Griecs-Farkas Emese, több szálon is kapcsolatban állt Orbán Viktor vejével, Tiborcz Istvánnal, és annak testvérével, Tiborcz Péterrel. Érdekesség, hogy a vállalkozás egy időszakban a Tiborcz-cégek hivatalos székhelyeként funkcionáló belvárosi ingatlanba volt bejegyezve.
Egy másik szerződéscsomagban megjelenik a Tigra Csoport is, amelynek vezetője Vertán György. Ez a vállalat foglalkoztatja Varga Judit korábbi igazságügyi minisztert, míg Vertán egyik ingatlanában él Vogel Evelin, aki Varga Judit volt férjének, Magyar Péternek az ex-partnere.