Szakértő a magyar-ukrán kémbotrányról: Megdöbbentő és zavarba ejtő Szijjártó Péter válasza.


Buda Péter véleménye szerint "alaptalan vádak esetén nem célszerű azt mondani, hogy 'várjuk meg a hivatalos értesítést az ukrán hatóságoktól'."

"Amennyiben feltételezzük, hogy ezek a vádak valósak, érdekes aspektusa a jelenlegi helyzetnek, hogy az elfogott kémek nem országunk védelme érdekében tevékenykedtek, hanem Ukrajna érintett területének magyar katonai jelenlétére vonatkozó információkat gyűjtöttek" - nyilatkozta Buda Péter, a nemzetbiztonsági szakértő a Telexnek adott interjújában. Ez a kijelentés a múlt héten következett, amikor az ukrán titkosszolgálat (SZBU) bejelentette, hogy Kárpátalján kémkedő egyéneket fogtak el, akik feladatuk szerint a terület katonai megszállására adott helyi válaszreakciókat figyelték.

Buda szerint "a helyzet súlyosságát fokozza, hogy mindeközben Ukrajna ellenséges támadás alatt áll, és az a szövetségi rendszer támogatja ebben a küzdelmében, amelynek történetesen Magyarország is a tagja". Így szerinte, ha valóban olyan kémeket kaptak el, akik egy katonai megszállás előkészítésén dolgoztak, "úgy abszolút érthető a magyar kormány nagyon zaklatott reakciója, hiszen ezzel egy olyan lépést előkészítő művelet lepleződött le, amely rendkívül komoly veszélyt jelentett úgy a magyar nemzetbiztonságra, mint szövetségesi rendszerünkre".

Ha a vádak alaptalanok, akkor is rendkívül súlyos helyzet áll fenn: "Ez abban rejlik, hogy egy szomszédos állam a magyar katonai beavatkozás konkrét vádjával próbálja lejáratni hazánkat." Buda Péter kifejezte reményét, hogy az Ukrajnát támogató nyugati országok nem fogják hagyni, hogy "egy ilyen ügy a levegőben lógjon", hiszen "ha a vádak nem alapozottak, az komolyan alááshatja Ukrajna Nyugathoz való közeledéséhez szükséges bizalmat. Nem szükséges hangsúlyoznom, milyen következményekkel járna, ha a vádak valósnak bizonyulnának."

Buda az interjúban kiemelte: ilyen eset a rendszerváltás óta nem történt. "Éppen ezért is hangsúlyoztam, hogy az eset mindenképpen alapos nemzetközi vizsgálat után kiált. A vád rendkívül súlyos, mondhatni, példátlan bizonyos szempontból. Ha hamis vádról van szó, azért, ha valódiról, akkor meg azért".

A helyzet körülményei még mindig homályosak: vajon az ukrán kémelhárítás volt annyira ügyes, vagy a magyar titkosszolgálatnál dolgozó két elkövető hibázott valahol? "Mindkét lehetőség fennáll" - fogalmazott Buda Péter. "A lehallgatott anyagok alapján egyértelműen nem tűntek olyan személyeknek, akik professzionális kiképzésben részesültek volna. A tartótisztjük sem mutatott túl sok ügyességet, hiszen a felvételek tanúsága szerint egy autóban lebonyolított konspirált találkozón és anyagátadáson vett részt" - tette hozzá.

Buda "zavarba-, sőt, kétségbeejtőnek" nevezte Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter reakcióját az ügyre, ahogy az azt követő kiutasítást is. "Azért, mert ezekből tárgyilagosan inkább a vádak implicite beismerése volt kiolvasható és nem azok feltétel nélküli elutasítása. Alaptalan vádak esetén ugyanis nem fogalmazunk úgy, hogy "várjuk meg, amíg hivatalos értesítést kapunk az ukrán hatóságoktól." Amennyiben ugyanis nem folyik ilyen művelet Ukrajnában, csípőből ki kell kérni magunknak ezeket a vádakat, tekintet nélkül arra, hogy mikor és milyen hivatalos értesítést küldenek erről" - jelentette ki.

Related posts