A miniszterek hivatalos útjaira fordított költségek meglepő összegeket mutatnak. Egy szállodai szoba ára akár 640 ezer forintra is rúghat a delegációk számára, míg a magángépes utazás 34 millió forintot is felemészthet. Kérdéseinket feltettük, hogy megtud

Miután napvilágra került, hogy Nagy Márton miniszter hivatalos útjain rendszeresen a legmagasabb kategóriájú szállodákban tartózkodik, és volt olyan eset is, amikor egy éjszakára 1,7 millió forintot érő hotelszobát foglaltak számára, továbbá 60 millió forintot költött magángépes utazásokra, felmerült bennünk a kérdés: vajon mennyibe kerülnek a többi kormánytag hivatalos útjai?
Több minisztériumnak is küldtünk közérdekű adatigénylést, a kezdődátum az új kormány vagy a miniszter hivatalba lépése volt. A külügy és a honvédelmi minisztérium nem volt hajlandó érdemben válaszolni, Rogán Antal nem utazott külföldre, az Orbán Viktor utazásaival kapcsolatos számokra még várunk, de az látszik, hogy a válaszolók közül Pintér Sándor belügyminiszter használt legtöbbször magángépet.
A belügyminiszter 2022 mája óta összesen 22 alkalommal hagyta el az országot, ebből hétszer magánrepülőgéppel tette meg az utazását. Két alkalommal járt Prágában, Luxembourgban és Brüsszelben, míg Budvát egyszer látogatta meg.
Pintér kormányzati géppel is hétszer utazott, egyszer ment kereskedelmi járattal. A fennmaradó, közeli külföldi utakra - valószínűleg - autóval ment. Jellemzően egy nap alatt megfordult, a ciklus kezdete óta hétszer szállt meg külföldön.
A Belügyminisztérium két alkalommal biztosított szállást számára: az egyik eset a luxembourgi útja során 380 euróra, míg a brüsszeli látogatása alatt 400 euróra rúgott. Bár ezek az események nincsenek hivatalosan összekötve, a benyújtott lista alapján feltételezhető, hogy a tavalyi foglalásokhoz tartoznak. Pintér a napidíját egyszer sem vette igénybe. A minisztert kísérő delegációk összesen 1080 euró szállásköltségét fedezték. Az azonban nem derült ki, hány fő kísérte őt, így a költségek fejenkénti elosztása nem lehetséges.
Bár Pintér szállásköltségei első ránézésre nem tűnnek túl magasnak, valójában jelentősen túllépik azt az összeget, amelyért elvileg megszállhatna. A vonatkozó BM irányelvek alapján Pintér számára a maximális szállásköltség Európában éjszakánként 220 euró, míg a kíséretének 150 euró/éj díjjal bérelhető szállás.
A BM utasításában egyértelműen szerepel, hogy a szállásköltségek a megadott keretek között finanszírozhatók, és "eltérés csak a gazdasági helyettes államtitkár hozzájárulásával lehetséges." Nyilvánvaló, hogy ebben az esetben is így történt, hiszen ki lenne bátor ahhoz, hogy egy ilyen kérésnek ellentmondjon?
Bóka János EU-ügyekért felelős miniszternél magasabb a keret - 450 euró/éj -, de még ott sem mindig sikerül tartani. Bóka 2023. augusztus 1-től (minisztersége kezdetétől) 79-szer volt külföldi kiküldetésen, amelyből 51 volt nem egynapos, szállást igénylő út. Összesen 6,4 millió forintot fizettek ki szállodai szobákra.
A szállásköltségek között előfordultak 70-90 ezer forintos tételek, de a többség jellemzően a 100-150 ezer forintos tartományban mozgott. Ha 410-es euró árfolyammal számolunk, ezek az összegek bőven beleférnek a kijelölt napidíj kereteibe. A Booking.com adatai szerint ennyiért nem a legdrágább ötcsillagos hotelekben találunk szobát.
Tavaly viszont a költségek többször is váratlanul elszabadultak.
Csak egy érdekességként említem: Strasbourgban a következő plenáris ülés alkalmával 250 ezer forintért akár a belváros egyik ötcsillagos szállodájában is megszállhatnánk a "Le Petit Prince" nevű szobában, amely Queen méretű ággyal rendelkezik, amennyiben most foglalnánk. A szálloda legdrágább opciója, az Imperial szoba, két hálószobával 440 ezer forintba kerül. Ezen kívül a Classic szoba ára 113 ezer forintnál kezdődik.
Brüsszelben most, március 10-11. között a központi ötcsillagos szállodában 328 ezer forintért foglalhatunk Delux szobát, amennyiben a lemondás lehetősége is fontos számunkra. Emellett egy másik, szintén ötcsillagos hotelben a Prémium kategóriás szobák is elérhetőek, így érdemes mérlegelni a lehetőségeket.
Bóka utazásai során először és utoljára használt magángépet, amikor december közepén Brüsszelbe indult az Általános Ügyek Tanácsa ülésére. Ennek a különleges utazásnak a költsége körülbelül 9,7 millió forintra rúgott. Érdemes megemlíteni, hogy Pintér Sándor júniusi brüsszeli útja mindössze 7,8 millió forintból valósult meg. A többi utazásának összköltsége viszont 17,7 millió forintot tett ki. Emellett Bóka 1,2 millió forint költségtérítést is felvett, míg a delegációk elszállásolása 23,5 millió forintba került.
Tuzson Bence igazságügyi miniszter meglepően visszafogott volt, Bókával összehasonlítva meg pláne. Az igazságügyi miniszternek például 2024. júniusában 49 ezerért foglaltak szállást, mikor egy luxembourgi tanácsülésre ment, 10 nappal később Bóka Jánosnak már 150 ezer forintba került a szállása ugyanabban a városban. Ő az Általános Ügyek Tanácsán vett részt.
Tuzson 2023. augusztusa óta 16-szor volt külföldön, ebből 12-szer kellett szállást biztosítani számára. Az összköltség valamivel több, mint 1 millió forint volt. A minisztérium szabályzata szerint Tuzson egy éjszakára maximum 400 euróért szállhat meg. Napidíjként 1460 eurót, mostani árfolyamon számolva 586 ezret vett fel.
Gulyás Gergely minisztériumának kommunikációjából egy szokatlanul érdekes választ kaptunk: a miniszter hivatalba lépése óta...
Tíz különleges egynapos kalandot élt át.
Gulyás Gergely szállásköltsége összesen 4,2 millió forint volt, a delegációit 7,6 millióért szállásolták el. Azt nem részletezték, hogy egyes utakra hányan kísérték el.
A Miniszterelnökségnél nincs belső szabályzat arról, hogy mennyi lehet a szállásköltség.
Persze, itt van egy egyedi változat: - fogalmazták meg.
Egy alkalommal egy magánrepülőgépen utazott, amely a Budapest-Bécs-Berlin-Budapest vonalon repült, mindezért pedig 1,8 millió forintot kellett fizetnie.