Ösztöndíjasokat várunk a Maliból, ahol a puccsisták irányítása alatt formálódik a jövő!


A külügyminiszter közleményéből nem világos, hogy a francia állampolgárokat kiutasító, orosz zsoldosokkal együttműködő nyugat-afrikai ország katonai rezsimje pontosan milyen szakos hallgatókat fog delegálni.

A külgazdasági és külügyminiszter a Hivatalos Értesítőben csütörtök este közzétett egy közleményt, ami szerint Magyarország és Mali megállapodott abban, hogy a Stipendium Hungaricum ösztöndíjak biztosításáról szóló Megállapodás" július 31-én hatályba lép, és öt évig marad hatályban.

A 2022-es kormányrendelet, amelyre hivatkozik, egyetlen szóval sem utal a Mali Köztársaságra. Általánosságban beszél olyan partnerekről, akikkel a kormány felsőoktatási együttműködésről kötött megállapodásokat, így nehéz megállapítani, hány és milyen szakterületen tanuló diák érkezik. Pedig Mali egy rendkívül érdekes ország.

Több más nyugat-afrikai francia gyarmathoz – mint például Burkina Faso, Guinea és Niger – hasonlóan 2020-ban itt is puccsal távolították el az elnököt a hatalomból. A külügyminisztérium közleményéből nem derül ki egyértelműen, hogy a magyar kormány már a puccsistákkal kötötte meg az ösztöndíjmegállapodást, de mivel azóta már öt év eltelt, valószínű, hogy ez megtörtént.

Közben az ENSZ békefenntartói lezárták eddigi második legvéresebb missziójukat Maliban, miután a katonai kormányzat ultimátumot adott a szervezetnek a távozásra.

Viszont miután az ország szakított egykori gyarmattartójával, Franciaországgal, egyre nagyobb befolyást szerez az egykori orosz Wagner zsoldoscsapat, amelyet az orosz védelmi minisztérium Afrikai Hadtestre keresztelt át. Mint a hvg.hu tavaly megírta: "Rezsimmentési csomag" - így lehetne összefoglalni az Afrikai Hadtest ajánlatát egy friss tanulmány szerint, amelyből a londoni BBC idézett. A lényeg az, hogy afrikai diktátorok, juntavezérek és puccsisták védelmet kapnak a hatalmuk megőrzéséért, illetve katonai kiképzésért cserébe, fizetni pedig bányákkal, stratégiailag fontos, illetve jól jövedelmező nyersanyagokkal, egyéb gazdasági érdekeltségekkel lehet.

Tavaly egy figyelemre méltó fejlemény történt, amikor Mali hivatalosan is megszüntette diplomáciai kapcsolatait Ukrajnával. A döntés hátterében az állt, hogy Andrij Juszov, az ukrán katonai hírszerzés vezetője bejelentette: Kijev támogatja az oroszokkal szövetséges ország kormányával szemben harcoló tuareg lázadókat.

Mindezek alapján érdekes lehet, hogy mire képezik majd ki Magyarországon a Maliból érkező ösztöndíjas hallgatókat.

Related posts