Tarjányi Péter véleménye az orosz akciókról: Magyarország is felkerült a "listára"


A lengyel miniszterelnök a napokban bejelentette, orosz szabotázsakcióban gyújtották fel tavaly Varsó egyik legnagyobb bevásárlóközpontját. Tarjányi Péter szerint Magyarország is felkerült a "szabotázstérképre" - a titkosszolgálati műveletek célja alapvetően a zavarkeltés, a lakosság elbizonytalanítása. A biztonságpolitikai szakértővel a szabotázsakciók típusairól beszéltünk az eldobható ügynököktől kezdve a geopolitikai nyomásgyakorlásig.

A lengyel hatóságok szerint az orosz titkosszolgálatok állhatnak a legnagyobb varsói bevásárlóközpont, a Marywilska 44 felgyújtásának mögött. A nyomozás során egy szervezett bűnözői csoportot vizsgálnak, amelynek egyik vezetője valószínűleg Oroszország területén tartózkodik. A pláza tavaly májusban égett le teljesen, és a katasztrófa következtében 1400 bolt vált a lángok martalékává. Donald Tusk, a lengyel miniszterelnök, az X közösségi platformon május 12-én, pontosan egy évvel a tűzeset után, bejelentette:

Most már egyértelmű, hogy a Marywilska bevásárlóközpont felgyújtásának hátterében orosz titkosszolgálatok állnak. Az ügyben érintett személyek közül már többen a hatóságok fogságába estek, míg a többieket sikerült azonosítani, és körözésük folyamatban van.

A lengyel hatóságok kémkedés, szabotázs és terrorizmus vádjával két ukrán állampolgárt vontak felelősségre. Az egyik vádlott, Olekszander V., akinek utasításai szerint a másodrendű vádlott, Danyiil B., feladatul kapta, hogy rögzítse a pláza tűzesetének és a mentési munkálatoknak a folyamatát. Olekszander, aki ekkor Oroszország területén tartózkodott, előre tudta, mikor fog bekövetkezni a tűzeset. A katasztrófáról készült felvételek pedig nem sokkal később orosz propagandaoldalakon jelentek meg, ami a lengyel ügyészség szerint árulkodó nyomokat hagyott a vádlottak szándékairól.

Dannyiil Litvániában értesült a vele szemben felhozott újabb vádakról, mivel jelenleg előzetes letartóztatásban van egy másik gyújtogatási ügy kapcsán, amely Vilniusban zajlott, és ahol egy IKEA áruház volt a támadás célpontja. Az állítások szerint a vilniusi gyújtogatást ugyanaz a csoport követte el, mint a lengyelországi esetet. A lengyel hatóságok nem tudták Olekszandert szembesíteni a vádakkal, mivel gyanújuk szerint ő Oroszország területén tartózkodik.

A lengyel országos ügyészségi hivatal szóvivője, Przemyslaw Nowak arról számolt be, hogy Lengyelországban több olyan csoport is aktívan tevékenykedik, amelyek szabotázsra specializálódtak. Moszkva természetesen határozottan elutasítja ezeket a vádakat, és alaptalannak tartja őket, miközben a lengyelek oroszellenes érzelmeiről beszél.

A varsói plázatűz okainak felderítése után Radoslaw Sikorski külügyminiszter elrendelte Oroszország krakkói konzulátusának bezárását. Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő úgy véli, hogy ez a diplomáciai képviselet annyira tele lehetett orosz ügynökökkel, hogy a lengyel hatóságok már nem nézhették tovább az ottani titkosszolgák tevékenységét. A 24.hu-nak nyilatkozva a szakértő azt is elmondta: Krakkó egyébként is fontos regionális központ, innen csehországi, szlovákiai akciókat is lehet koordinálni, és a város közel fekszik azokhoz az útvonalakhoz, amelyeken Ukrajnát utánpótlással látják el a szövetségesei.

Related posts