Az Alföld egyik legrégebbi erdőrezervátumának számító tölgyfa sorsa megpecsételődött: tarra vágták.


Tönkre tették a védett élővilágot, és elvesztettünk három hektárnyi öreg ártéri erdőt, olyat, amelyet többségünk még életében nem láthatott.

A Fényi-erdőben három hektáron megvalósult a fakivágás, amely drámai változást hozott a tájban.

- Megérkezett a hír a WWF Hungary-tól.

Az Alföld egyik legrégebbi tölgyeséről van szó, amely erdőrezervátumnak lett nyilvánítva. Valószínű, hogy a romboló beavatkozásról a nemzeti park igazgatósága sem volt tisztában.

A Bátorliget szélén elterülő Fényi-erdő, amely az Alföld egyik legöregebb erdejének számít, már 1954 óta védelem alatt áll. Eredetileg grófi vadászterületként ismert, mára állami tulajdonba került, és a Natura 2000 védett területek hálózatának is része. Ez az erdő számos védett faj otthona, s noha a bölények hiányoznak belőle, emlékeket idéz a lengyel Białowieża őserdőjéről. Sajnos nemrégiben három hektáron tarra vágták, ami felveti a kérdést, hogy valóban szükség volt-e ennyi fára a nemzetgazdaságunk számára.

- részletezte a WWF Hungary.

A természet és az élővilág számára ez valószínűleg nem jelent különösebb problémát.

Amíg egy ilyen bonyolult, idős fákkal tarkított élőhely újra létrejön, az legalább másfél évszázadra van szükség. Felmerül a kérdés, hogy a klímaváltozás jelenlegi irányvonalai mentén vajon lehetséges-e ennek a megújulása; azonban valószínű, hogy nem fogjuk tudni visszanyerni ugyanezt az ártéri tölgyest. A kivágott erdő élővilágának egy kis része ugyan képes lehet átköltözni a közeli erdőfoltokba - de ez ritkán mentes a nehézségektől, hiszen az odúk általában már foglaltak. Az aljnövényzetet a nyári perzselő napsütés nagyrészt elpusztítja, míg a holt faanyaghoz kötődő rovarfajok egy része elhalálozik a faanyag eltávolítása vagy elégetése során.

- Részletesen bemutatták, hogy a fák kivágása milyen mértékben hatott az élővilágra.

A táj még őrzi a keréknyomok lenyomatát, a felhalmozott ágak és gallyak kusza halmait, valamint az aprólékosan feldarabolt, egymásra helyezett fatörzseket.

A kivágott fák tuskói néhol a méter átmérőt is meghaladják. Aki látta a Lúdas Matyi című rajzfilmet, már gyerekként bevésődött, hogy milyen szívszorító látvány ez. Körben az öreg erdő, felettünk a nyílt égbolt, és mindenütt a rombolás nyomai

- megosztották a lélekig hatoló élményt.

Mivel ez egy állami birtok, ez a gyönyörű, öreg erdő mindannyiunk közös kincse.

A Nyírerdő Zrt., mint állami erdőgazdaság, az általunk képviselt közösség érdekében végzi tevékenységét. Legutóbbi döntésük értelmében a fakitermelés mellett tették le a voksukat, amelyet szakmai megfontolások alapján hoztak meg. Úgy vélik, hogy a tarvágás az ország és a nemzet jövőjét szolgálja. Azonban mindez csekély mennyiségű fa biztosításával jár, és ezzel együtt sajnos három hektárnyi öreg ártéri erdő eltűnését is kénytelenek voltunk elszenvedni – ami mindannyiunk számára veszteséget jelent.

- részletezték és hangsúlyozták, hogy egy olyan erdőt veszítettünk el, amelyet a legtöbben valószínűleg sosem láthattunk, annyira csekély mennyiség maradt meg belőle.

Egy ideális világban valószínűleg nem pusztítanánk el a legértékesebb erdeinket. Ezt talán biztosan kijelenthetjük.

Mint ahogy korábban említettük, Dunakeszinél szörnyű barbarizmus tanúi lehettünk, amikor vízparti fákat tettek tönkre. Emellett arról is beszámoltunk, hogy a Balaton fáját is kiásták, ami döbbenetes pusztítást jelent.

Related posts