A Telegraph jelentése szerint a Trump-adminisztráció által felajánlott szerződés Ukrajna gazdasági gyarmatosítását vonhatja maga után.


A Telegraph jelentése szerint Donald Trump olyan átfogó megállapodást ajánlott Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek, amely a kikötőktől és az infrastruktúra fejlesztésétől kezdve egészen az ország jelentős ásványkincseinek kiaknázásáig terjed. Az ajánlat célja, hogy az Egyesült Államok támogatását biztosítsa Ukrajna számára, miközben hangsúlyozza az olaj- és gázforrások jelentőségét.

"Ott lesz ez a sok pénz, és én azt mondom, hogy vissza akarom kapni. Azt mondtam nekik, hogy ennek megfelelő, 500 milliárd dollár értékű ritkaföldfémeket akarok, és ők lényegében beleegyeztek ebbe, így legalább nem érezzük magunkat hülyének" - mondta Trump a múlt héten.

A Telegraph-hoz eljutott tervezetet szerint az Egyesült Államoknak és Ukrajnának közös befektetési alapot kell létrehoznia annak biztosítására, hogy "a konfliktusban részt vevő ellenséges felek ne részesüljenek Ukrajna újjáépítéséből". A megállapodás kiterjedne "Ukrajna erőforrásaihoz kapcsolódó gazdasági értékre", beleértve az ásványkincseket, olaj- és gázföldeket, bizonyos kikötőket, és egyéb infrastruktúrát.

Az USA az erőforrások kitermeléséből származó visszatérő bevételek, valamint "minden új, harmadik félnek kiadott engedély" 50 százalékát kapná meg, ráadásul "minden jövőbeli engedély esetében az Egyesült Államoknak elővásárlási joga lenne az exportálható ásványi anyagok megvásárlására".

Washington így gyakorlatilag totális kontrollt nyerhet Ukrajna nyersanyag- és erőforrás-gazdaságának jelentős részén. A befektetési alap kizárólagos jogokat kapna minden jövőbeni bányászati engedély és projekt kivitelezésének módját, kiválasztási szempontjait és feltételeit illetően.

Zelenszkij szeptember hónapban saját kezdeményezésére javasolta Trumpnak, hogy az Egyesült Államok közvetlen részesedést szerezzen Ukrajna ritkaföldfém-készleteiből. Ezzel a lépéssel azt remélte, hogy újabb fegyverekhez juthat az ország.

A lap szerint Kijevben aggodalommal fogadták a tervet. Arra valószínűleg nem számítottak, hogy olyan feltételekkel kell szembesülniük, amiket háborúban legyőzött agresszor államokra szoktak kiszabni - ezek a feltételek rosszabbak, mint a Németországra és Japánra kiszabott pénzügyi büntetések az 1945-ös vereségük után.

Trump pedig kész lenne elengedni az ország kezét. "Lehet, hogy alkut kötnek, lehet, hogy nem kötnek alkut. Lehet, hogy egyszer oroszok lesznek, vagy lehet, hogy nem lesznek azok" - mondta szintén a múlt héten.

Zelenszkij ukrán elnök a biztonsági garanciák elégtelenségére hivatkozva elutasította a J.D. Vance alelnökkel folytatott tárgyalás során a megállapodás aláírását. Az elnök hangsúlyozta, hogy további biztonsági garanciákra van szüksége, és kifejezte szándékát egy közös amerikai-ukrán béketerv kidolgozására, mielőtt bármilyen egyeztetést folytatna Vlagyimir Putyinnal a háború lezárásáról.

Related posts