Egy rafinált kölcsönszerződés révén próbálták volna átpasszolni Matolcsy Ádám baráti társaságának a jegybanki alapítványok vagyonkezelő vállalatát.


Mozgalmas nap volt február 28-a, péntek a jegybanki PADME alapítvány köré nőtt cégháló egyes szereplői számára. Aznap, Matolcsy György utolsó előtti MNB-elnöki munkanapján kölcsönadtak egy 100 milliós alaptőkéjű céget, a kölcsönzést úgy értve, hogy valójában a tulajdonjogát adták át, ami egészen adásvételszerűvé tette a dolgot. Az ügy részleteit azáltal tudjuk feltárni, hogy közérdekű adatigénylés nyomán megkaptuk az úgynevezett kölcsönszerződést.

A megállapodás révén az előző alapítványi kuratórium és a céges menedzsment utolsó napjaiban megpróbálták átjátszani a jegybanki PADME alapítvány vagyonkezelő cégét, az Optima Befektetési Zrt.-t a Közép-Európai III Magántőkealapnak. Ezt a tőkealapot korábban Száraz István, Matolcsy Ádám baráti és üzleti köréhez tartozó üzletember érdekeltségeként azonosították, részben azért, mert a tőkealap kezelője a Száraz birtokában lévő Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy a Közép-Európai III hivatalos elérhetősége az a budai Pusztaszeri út, amely a Matolcsy család üzleti birodalmának középpontjában található.

A hír szerint, mielőtt Matolcsy György március elején távozott volna a Magyar Nemzeti Bank vezetéséből, a jegybanki PADME alapítvány vagyonkezelő cége új irányítás alá került. Március 7-én vált nyilvánvalóvá, hogy az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. vette át a szerepet, amely kulcsszereplője volt a később, március 19-én közzétett számvevőszéki jelentéseknek, amelyek az MNB-ről és a PADME alapítványról készültek. A cég korábban az Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt.-n keresztül kapcsolódott a PADME-hez, mivel mindkét vállalkozás azonos székhelyen működött.

A rendelkezésünkre álló dokumentum alapján kiderült, hogy a már említett eseménydús napon, február 28-án, az Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. nevében Stofa György vezérigazgató, míg a Közép-Európai III alapkezelőjeként Valkó Mihály, a Quartz Zrt. vezetője Értékpapír-kölcsön-szerződést kötött. A nyolcadik oldalt is elérő megállapodást mindketten digitálisan látták el aláírásukkal, és az időbélyegző alapján Stofa a hajnali órákban, míg Valkó a kora délutáni időszakban végezte el ezt a lépést.

A szerződés egyik legfontosabb passzusa az, amelyben azt rögzítik, hogy miután a kölcsönadó Optima-anyavállalt áttranszferálja a részvényeket a Quartz értékpapír-számlájára,

A kölcsönszerződés a II./3. pont értelmében egy ötéves, azaz 60 hónapos időtartamra került megkötésre az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. részvényei vonatkozásában, melyekből 100 darab, egyenként 1 millió forint névértékű. Ez azt jelenti, hogy a szerződéskötés időpontjában a cég alaptőkéje 100 millió forint volt, így a megállapodás a társaság teljes részvényállományát érintette. Ennek következtében a Közép-Európai III Magántőkealaphoz 5 évre átkerült volna a jegybanki alapítvány vagyonkezelőjének tulajdonjoga.

Miért is döntött az Optima, hogy kölcsönadja a leányvállalatát Száraz István cégének? A szerződésben szereplő indoklás szerint "elsősorban a menedzsment feladatok teljesüléséhez kötött célok megvalósítása érdekében" jöttek létre az egyezség keretei. Az Optima a Quartz/Közép-Európai III által fizetendő kölcsönzési díjat meglehetősen rugalmasan határozta meg, hiszen a kölcsönadott részvényekért nem egy fix összeget követelt. A szerződés értelmében "a Kölcsönzési Díj mértéke az adott tárgyév tekintetében az OBA által a Részvényekre - az eredménytartalék igénybevétele nélkül - megállapított ténylegesen kifizetett osztalék 0,80-szorosa", amit "évente, az adott év éves beszámolójának elfogadását követő 60 napon belül" kellett teljesíteniük.

Fontos megemlíteni, hogy a szerződés keretein belül három elsődleges célkitűzést határoztak meg a kölcsönvevő Quartz/Közép-Európai III számára. Ezek közül a legnagyobb kihívás az utolsó feladat volt: a cél az volt, hogy 2025. június 30-ig létrejöjjön egy kötvényvisszaváltási megállapodás a Neumann János Egyetemért Alapítvány és az Optima Befektetési Alapkezelő között, amely az "Optima2031 és 2031B kötvényekkel" kapcsolatos.

A Neumann Alapítvány 2020-ban alakult meg az állam kezdeményezésére, mint a kecskeméti egyetem közérdekű vagyonkezelő alapítványa. Az alapítvány jelentős közpénzforrást kapott: 44,4 milliárd forintot infrastruktúra-fejlesztésre, továbbá 100 milliárd forintot az egyetem fejlesztésére, és évi 400 millió forintot a működéshez. Az alapítvány kezdeti tőkéjének egy jelentős részét, összesen 127,5 milliárd forintot, három ütemben a PADME Alapítvány Optima Befektetési Zrt. vállalati kötvényeibe fektették. Az Optima azonban az év elején nem tudta visszafizetni ezeket a kötvényeket, és helyettük egy bonyolult, több lépésből álló alternatívát ajánlott, amelyben csupán két készpénzes tétel szerepelt, összesen körülbelül 20 milliárd forint értékben.

A kölcsönszerződés aláírásának napján életbe lépett, és az Opten cégnyilvántartásának adatai alapján február 28-án hivatalosan is bejegyezték a kölcsönvevőt, a Quartz mögött álló Közép-Európai III Magántőkealapot, mint tulajdonost. Ugyanezen a napon Stofa György aláírásával benyújtották a cégbírósághoz azt a nyilatkozatot, amelyben a kölcsönadó, az Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. hozzájárult ahhoz, hogy a tőkealap tulajdonosi státuszát rögzítsék a cégnyilvántartásban.

Február 28-án az Optima alapszabályát is módosították, amelyben a tőkealapot egyedüli részvényesként említik, a tulajdonosi képviselő szerepét pedig a Quartz tölti be. Az alapszabály egyéb rendelkezései változatlanok maradtak, így a cég vezetésében Dudás Lóránt igazgatósági elnök, valamint Köröskényi Mónika és Huszár Zsófia igazgatósági tagok továbbra is aktívan részt vesznek. A cégbíróság számára benyújtott, február 28-i dátumú dokumentumokat a Pacsay & Sándor ügyvédi iroda képviseletében dr. Sándor Tamás Zoltán ügyvéd látta el, aki az ügyek ellenjegyzésében is részt vett. Az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. ezen a napon adott meghatalmazást Huszár Mónika és Köröskényi Mónika aláírásával, hogy az ügyvéd eljárjon a változásbejegyzési folyamatban.

Most már bátran kijelenthetjük, hogy ezen a februári pénteken igazán sok zajt csaptunk, de végül is semmi különöset nem hozott.

Információink szerint - amelyeket a cégnyilvántartás is megerősít - az értékpapír-szerződést alig néhány nappal az aláírását követően, a PADME kuratóriumának átalakulását követően már felmondták. Úgy tudjuk, hogy a kölcsönszerződés megszüntetését az Optima indítványozta, többek között a kuratóriumi tagok lemondására hivatkozva.

A tények szerint, az Opten által közzétett információk alapján, mindössze két hét elteltével, 2025. március 14-től az Optima-anyavállalat ismételten a társaság egyedüli tulajdonosává vált. Ezzel párhuzamosan azon a napon megszűnt a korábbi igazgatósági tagok aláírási joga a cégnél, így a vállalat képviseletét ettől kezdve Hegedüs István vezérigazgató látta el, akit a frissen kinevezett jegybankelnök, Varga Mihály bízott meg ezzel a feladattal. Hegedüs március 6-án, az Optima-anyavállalat irányítását Stofa Györgytől átvéve vette át a vezetést, míg Stofa a tranzakció részleteit magyarázó, március 8-án kelt levelét még vezérigazgatóként írta alá.

Related posts