Trump kinyitotta a lapjait Ukrajnával kapcsolatban, de a harcoló felek egyikének sem tetszik a kialakult helyzet.
A megválasztott elnök környezete elismeri, hogy a konfliktus még hónapokig elhúzódhat. Donald Trump korábban azt nyilatkozta, hogy hivatalba lépése első napján sikerül békét teremteni a harcoló felek között, de azóta folyamatosan módosította ezt a kijelentést.
A konfliktus rendezésének ütemtervét hónapok óta elemzik – legalábbis ezt állítják a beiktatására váró elnök két munkatársa, akik közvetlen kapcsolatban állnak Trumppal a lehetséges megoldásokról folytatott tárgyalások során. Jól tudják, hogy a Fehér Ház jövendő vezetője az ukrajnai béke megteremtését kiemelt fontosságú feladatként kezeli. A késlekedést a bonyolult problémák megoldhatatlanságával indokolják, valamint azzal, hogy az új amerikai kormányzat felállítása időigényes folyamat.
Az értékelés összhangban áll Trump új orosz-ukrán különmegbízottjának nézeteivel. Keith Kellogg, nyugalmazott altábornagy, a Fox Newsban megosztotta, hogy célja, hogy száz napon belül "megoldást" találjon a konfliktusra. Ez a határidő lényegesen hosszabb, mint a Trump kampányában ígért azonnali intézkedések.
Kellogg "túlzottan optimista" – állítja az Egyesült Államok egykori ukrajnai nagykövete, aki jelenleg a washingtoni Atlanti Tanács agytröszt munkáját támogatja.
Az érdemi sikerhez Trumpnak meg kell győznie Putyint arról, hogy a hajthatatlanságnak van hátulütője is
„Tedd a saját stílusod szerint egyedivé a szöveget!” - javasolta John Herbst.
A legfrissebb információk alapján az orosz elnök határozottan követeli, hogy Ukrajna véglegesen mondjon le a NATO-tagságáról, és korlátozza védelmi képességeit.
November 5-i elnökválasztási győzelme előtt a republikánus jelölt számos ígéretet tett, miszerint hivatali idejének első napján - esetleg még előbb - megteremti a békét Ukrajna és Oroszország között. Október végén azonban némileg módosította kommunikációját, és azt hangoztatta, hogy "rendkívül gyorsan" képes lesz pontot tenni a konfliktus végére.
"A konfliktus megoldódik" – így nyilatkozott Donald Trump a választások után, anélkül, hogy bármiféle határidőt említett volna. Akkor mások úgy gondolták, hogy az ukrajnai háború befejezése sokkal nehezebb feladat, mint a gázai tűzszünet elérésének kihívása.
Az orosz-ukrán helyzet rendkívül összetett és sokrétű, sokkal mélyebb okokkal és következményekkel bír, mint ahogyan azt elsőre gondolnánk.
„Igen, így van” – felelte Trump, amikor decemberben a Gázai helyzetről érdeklődtek tőle.
Oroszország vegyes üzeneteket küldött a lehetséges békemegállapodás kapcsán. A Kreml üdvözli a közvetlen párbeszéd lehetőségét Trumppal, ugyanakkor a tanácsadói által felvázolt javaslatok egy részét megvalósíthatatlannak tartja. Közben az orosz csapatok a frontvonalon, a súlyos emberi veszteségek ellenére is jelentős előnyöket szereztek, ami arra ösztönözheti az orosz elnököt, hogy ne siessen a béke megkötésével, hanem inkább újabb ukrán területek elfoglalására összpontosítson - ezzel erősítve tárgyalási pozícióját.
A Trump tanácsadói által bemutatott béketerv "érdektelen" - Herbst hívta fel a figyelmet arra, hogy így reagált az indítványokra Vaszilij Nebenzja, Oroszország ENSZ-nagykövete.
Jelenleg annyi sejthető, hogy Trump környezetében fontolóra veszik Ukrajna NATO-hoz való csatlakozásának elhalasztását - legalábbis a közeli jövőben -, valamint a jelenlegi frontvonalak stabilizálását.
A tárgyalási előkészületek során világossá vált, hogy a kampány alatt tett ígéretek súlyos ütközésbe kerülnek a bonyolult diplomáciai tárgyalások valóságával. Ennek egyik figyelemre méltó jele, hogy Kellogg tábornok, a megválasztott elnök háborús különmegbízottja, váratlanul elhalasztotta a beiktatása előtti tényfeltáró látogatását Kijevben.
Eközben az Egyesült Államok külügyminisztériuma, a Nemzetbiztonsági Tanács, valamint a Trump-adminisztráció újonnan kinevezett tisztviselői azon fáradoznak, hogy világosan meghatározzák saját hatáskörüket. Céljuk, hogy tisztázza, kinek milyen szerepe és befolyása van a különböző nemzetközi politikai ügyekben – nyilatkozta az elnök egyik külpolitikai tanácsadója.