Valaki valószínűleg nagyon a lábára lépett az egyik leggazdagabb magyar úrnak, mert ez a megalázó helyzet nem mindennapi.


A 2025-ös év meglepetésekkel teli kezdődött. Január 7-én öt politikai figura foglalta el a vádlottak padját, ami már önmagában is figyelemfelkeltő esemény volt. Alig egy héttel később, egy költségvetési csalás miatt egy kiemelkedően gazdag magyar üzletember került rács mögé, akit a médiában gyakran Tiborcz István üzlettársaként emlegetnek. Ezen állítás mögött nem mellesleg komoly alapok rejlenek.

Mi zajlik most?

Jellinek Dániel igencsak impozáns vagyonnal bír, amelynek mértékére a bíróságon is csak nehezen tudott válaszolni. Amikor a bíró érdeklődött a vagyon mibenlétéről, a milliárdos egy kis hezitálás után annyit mondott, hogy "jelentős", de nem kívánta részletezni a számadatokat. Végül megállapodtak abban, hogy írásban rögzíti, mennyire jelentős vagyonelemei vannak. A gazdasági szaklapok becslése szerint a Jellinek-birodalom értéke eléri a 300 milliárd forintot. Érdekesség, hogy volt felesége és üzlettársa, Hermann Kamilla is helyet kapott a 100 leggazdagabb magyar között, ami különösen figyelemre méltó, hiszen Schmidt Márián kívül ritkán találkozhatunk női nevekkel ezen a ranglistán.

Ilyen szinten és ezzel a kapcsolatrendszerrel Magyarországon ritkán fordul elő, hogy valaki bíróság elé álljon.

Mégis: Jellinek Dánielt egy villámgyors előkészítő tárgyalást követően január 14-én a Fővárosi Törvényszéken elítélték különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalásért. Az üzletember bűnösnek vallotta magát, és vállalta, hogy az általa okozott nagyjából 105 milliós kárt megtéríti, illetve a rá kiszabott 250 millió forintos büntetést befizeti.

Ahogy az öt politikus esete, úgy ez az ügy is az F. Zsolt, tehát a "Nagymester" büntetőügyéhez kapcsolódik, akit azzal vádolnak, hogy költségvetési csalásra szakosodott bűnszervezetet irányított. Erről megírtuk, hogy a mi információink szerint jóval többről, egy példátlanul kiterjedt, a magyar politikai és üzleti életet mélyen átszövő korrupciós bűncselekmény-sorozatról van szó, ami bőven túlmutat az egyszerű adócsaláson.

Jellinek Dániel esete sem csupán adócsalásról szól.

A milliárdos története akkor kezdődött, amikor a győri NAV nyomozói 2021-ben rávilágítottak F. Zsolt és társai ügyére. A nyomozás során két figyelemre méltó, jelentős összegű számlára bukkantak, amelyeket a vád szerint a Nagymesterhez kapcsolódó cégek állítottak ki, és amelyek után az adót nem teljesítették. Megdöbbentő módon később kiderült, hogy a számlák mögött valós teljesítés nem állt, de Jellinek Dániel birodalmához, az Indotek Grouphoz tartozó vállalatok mégis kifizették azokat. A hatóságok kezdetben Jellinek 74 éves apjára és egy üzlettársára emeltek vádat, akik a számlákat befogadó cégeket irányították. Azonban, ahogy a 24.hu nyomozása feltárta, Jellinek Dániel az ügyészség előtt tett vallomásával a cégvezetők helyett tulajdonosként vállalta magára a csalás felelősségét.

Két figyelemre méltó aspektusát érdemes alaposan megvizsgálni ennek az ügynek. Először is, felmerül a kérdés, hogy egy ilyen multimilliomos, aki a gazdasági elit csúcsán áll, hogyan keveredett egy viszonylag kicsi, pitiáner adócsalási ügybe. Végül is, olyan személyről van szó, aki a Csányi Sándorral vagy Mészáros Lőrinccel egy szinten mozog. Másodszor, érdemes elgondolkodni azon, hogy egy ilyen kiterjedt kapcsolati hálóval rendelkező vállalkozónak miért nem sikerült elkerülnie a megalázó jogi eljárást és a bírósági ítéletet. Mi lehetett az a tényező, ami miatt még őt is utolérte a törvény keze?

Related posts