Varga emberei távoztak, Nagy Márton pedig új feladatokkal vág neki a gigaminisztériumának, ahol fontos átszervezések zajlanak.


Varga Mihály államtitkárai közül csupán egy személy őrizte meg korábbi pozícióját. Nagy Márton, aki a helyettes államtitkári posztokat igyekezett megerősíteni, javarészt saját embereivel töltötte fel a kiemelkedő nemzetgazdasági tárcát.

Matolcsy György jegybankelnök nyilatkozata szerint Nagy Márton vezetési stílusa elfogadhatatlan volt, ami hozzájárult ahhoz, hogy az alelnöki pozíciójából "kitenni" kellett. Ezzel a megjegyzéssel nyilvánosan is támogatta Nagy karakteréről és stílusáról elterjedt pletykákat, miután az azóta nemzetgazdasági miniszterré avanzsált. A Pénzügyminisztérium 2025. január 1-jén történő integrálásával Nagy Márton csúcsminiszteri pozíciót nyer, ám december elején még azt valószínűsítette, hogy a pénzügyi államtitkárok továbbra is az irányítása alatt dolgoznak, és kifejezte elégedettségét a munkájukkal kapcsolatban. A márciustól az MNB élére kerülő Varga főemberei azonban inkább a távozás mellett döntöttek, míg Nagy a József nádor tér korábbi középpályásait "húzta fel" csatárposztra.

A jegybankba készül Banai Péter Benő államháztartásért felelős államtitkár. Komoly veszteség a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) számára, hogy Kurali Zoltán, az Államadósság-kezelő Központ tapasztalt vezetője is Vargával tart. (Utódja várhatóan Hoffmann Mihály, az Eximbank pénzügyi vezetője, volt MNB-igazgató.) A veterán Fidesz-politikus és fociklubvezető Tállai András államtitkár, miniszterhelyettes már átigazolt az Agrárminisztériumba, ahonnan távozott Nobilis Márton. Nobilis apjára, a nagyvállalkozó Kristófra az ügyészség nemrég letöltendő börtönbüntetést kért a tárcát érintő, több mint kétmilliárd forintos hűtlen kezelési ügyben.

A PM hat államtitkára közül eddig csak Vágujhelyi Ferenc, aki az adóhatóság élén áll, marad az NGM-ben a korábbi bejelentések és kinevezések fényében.

Izer Norbertet, az adóügyekért felelős államtitkárt Gerlaki Bence váltotta a helyettes államtitkári poszton. Gerlaki a kormányzati színtéren Nagy emberének számít, hiszen karrierjét a Magyar Nemzeti Banknál indította 2016-ban, ahol a monetáris politikai igazgatóság keretein belül tevékenykedett. Főnökéhez hasonlóan ő is 2020-ban hagyta el az MNB-t, hogy a kormányzati feladatokra összpontosítson.

A többi előléptetett helyettes államtitkár a karrierszakemberek csoportjába sorolható: olyan magas rangú vezetők, akik valószínűleg egy kormányváltást is képesek átvészelni.

Related posts