Varga Mihály döntése nyomán Matolcsy György közel álló munkatársait eltávolították az MNB alapítványából, ezzel új irányvonalat és friss energiákat hozva a szervezet működésébe. Az átszervezés célja, hogy erősítse az alapítvány függetlenségét és hatékonys

Varga Mihály jegybankelnök a hivatalba lépését követő napokban azonnal személycseréket hajtott végre a Magyar Nemzeti Bank utolsó megmaradt alapítványánál és az akörül létrehozott cégcsoportnál.
A jegybank hétfő este, reagálva korábbi kérdéseinkre, a következőket közölte lapunkkal:
Az MNB új vezetése friss impulzusokkal gazdagította a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány irányítását, új kuratóriumi vezetőséget állított fel, valamint új vezérigazgatót nevezett ki az alapítványhoz tartozó Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. élére is.
Az új vezetők számára előírták, hogy "minden jogi lehetőségre és területre kiterjedő vizsgálatot folytassanak az alapítvány és az Optima Zrt. működésének feltárására". Az MNB emellett tájékoztatta az Állami Számvevőszéket is a megváltozott helyzetről, mivel annak feladata "a közpénzekkel, a nemzeti vagyonnal való felelős gazdálkodás ellenőrzése".
Lapunk pénteki hírei között szerepelt, hogy Matolcsy György, aki tizenkét év után búcsúzik az MNB elnöki pozíciójától, hivatali ideje végén egy jelentős vagyonkezelő cég birtoklását adta át a jegybanki alapítványok egyikének. Az új helye egy olyan magántőkealap lett, amely szorosan összefonódik a Matolcsy család üzleti érdekeltségeivel, és központi szerepet játszik cégbirodalmukban.
Az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. eddig az MNB levelében is emlegetett Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. fennhatósága alá tartozott, az pedig a jegybanki alapítvány, a Pallas Athéné Domus Meriti tulajdonában volt. Február 28-án azonban az alapkezelő a Közép-Európai III Magántőkealaphoz került. A Közép-Európai III Magántőkealapnak Budán, a Pusztaszeri úton van a hivatalos elérhetősége, és a Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. menedzseli. A Quartz a Matolcsy Ádám, a távozó jegybankelnök fia baráti körébe tartozó Száraz István érdekeltsége.
Cikkünk közzététele után Stofa György, az Optima Befektetési Zrt. vezérigazgatója, levelet intézett szerkesztőségünkhöz. Levelében hangsúlyozta, hogy az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. tényleges tulajdonosaiban nem történt változás, ezért az a felvetés, miszerint az alapkezelő elveszítette közvagyonjellegét, téves. Továbbá kifejtette, hogy a Közép-Európai III Magántőkealap befektetési alapjainak teljes mértékben az Optima Befektetési Zrt. a 100%-os tulajdonosa, amelynek egyedüli birtokosa a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány. Ebből következik, hogy csupán belső struktúrák átszervezéséről van szó.
Ahogy korábban említettük, az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. 2020-ban kulcsszerepet játszott a Matolcsy család által végrehajtott tranzakcióban, amikor megvásárolták a régió egyik jelentős ingatlanbefektető és -fejlesztő vállalatát, a varsói székhelyű GTC Groupot. Ez a cég Lengyelországban, valamint a környező nagyvárosokban, például Budapesten, Bukarestben, Belgrádban és Zágrábban, prémium kategóriás irodaházak üzemeltetésével foglalkozik. A GTC többségi részesedésének megszerzése szakértők becslése szerint körülbelül 200 milliárd forintot igényelt. A cégben elnyert befolyás jelentős előnyöket biztosított Matolcsyék számára a magyar ingatlanpiacon. Sajtóinformációk alapján a GTC Group 2024 elejére már több mint 40 milliárd forintot költött el tíz olyan ingatlanra, amelyek a Matolcsy-Száraz kör érdekeltségébe tartoznak.
A GTC élére olyan vezetőt állítottak, aki 2019 és 2023 között az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. igazgatóságában tevékenykedett, előbb tagként, majd elnökként. Nagy Gyula, a GTC jelenlegi vezérigazgatója és igazgatósági tagja, egy megbecsült szakember, aki rövid ideig, de a Matolcsy-kör több vállalatánál is betöltött vezetői feladatokat.
Stofa György egy éven keresztül a GTC igazgatóságának tagjaként tevékenykedett, és ő is a Matolcsy család baráti és üzleti körének része. Tavaly decemberben lemondott varsói vezetői pozíciójáról, de nem sokkal később Budapesten vezérigazgatói posztot kapott az MNB-hez kötődő Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt.-nél.
Az MNB által a lapunkhoz eljuttatott információk alapján viszont
A pénteki cikkünkben megfogalmazottakkal ellentétes nézeteket képviselő Stofa Györgyöt elbocsátották pozíciójából, és ezzel párhuzamosan a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány vezetőségét is újra strukturálták.
A kuratórium élén korábban Csizmadia Norbert állt, aki a Nemzetgazdasági Minisztériumban és a jegybankban is együttműködött Matolcsy Györggyel. A csapat tagjaként Bogár László közgazdász és Réfy Imre is ott volt; utóbbi a Matolcsy korábbi felesége által irányított balatonakarattyai önkormányzat alpolgármesteri posztját töltötte be.
Az alapítvány weboldalán keddre már frissítették is a kuratóriumi tagok névsorát. Az elnök Gion Gábor lett, aki a Varga Mihály által vezetett Pénzügyminisztériumban 2018 és 2022 között a pénzügyekért felelős államtitkár volt, majd a Honvédelmi Minisztériumba került a védelmi stratégiáért és humánpolitikáért felelős államtitkári posztra, onnan azonban Orbán Viktor javaslatára 2023. december 31-ei hatállyal felmentették.
A cégiratokban már nyilvánvalóvá vált a változás. Gion március 6-án, a Pallas Athéné Domus Meriti kuratóriumi elnökeként aláírta az alapítói határozatot, amelyet közösen jegyzett Koszmál József elnökhelyettessel. Ennek keretében Stofa Györgyöt visszahívták az Optima vezérigazgatói pozíciójából, és helyette Hegedüs Istvánt nevezték ki. Az Igazságügyi Minisztérium folyamatosan frissülő adatbázisában Stofa neve már törlés alatt áll, míg Hegedüs bejegyzése folyamatban van.