Varga Mihályék újabb 400 millió forintot invesztáltak a Matolcsy-alapítványba.


Akkora a baj a jegybanki alapítványnál illetve az alatta lévő cégstruktúrában, hogy pénzt kellett bele tenni ahhoz, hogy kideríthessék, hova lett a pénz.

A Pallas Athéné Alapítvány új vezetősége 400 millió forintos vagyonjuttatásra tett javaslatot, amelyet az MNB igazgatósága már jóváhagyott. Az intézkedést az Állami Számvevőszék (ÁSZ) is támogatja - áll a Telex által közzétett háttérbeszélgetés információira hivatkozva.

Nem csupán arról van szó, hogy a Magyar Nemzeti Bank továbbra is azt a gyakorlatot folytatja, amely az utolsó évtizedben a vagyon csökkenéséhez vezetett, hanem...

A vagyonjuttatás célja kizárólag az, hogy egy új csapat alaposan megvizsgálja a meglévő vagyonelemeket. Arra kíváncsiak, hogy mely eszközök maradtak meg, mi az, ami még hasznosítható, és ezeknek milyen a piaci értéke.

Az átvilágítás lebonyolítója nem publikus információ. Az utóbbi tíz évben az Optima alapítványi vagyonkezelő és lengyel leányvállalata, a GTC körüli események annyira megnehezítették a helyzetet, hogy szinte lehetetlenné vált olyan piaci szereplőt találni, aki még nem érintkezett az Optimával. A legfrissebb értesülések szerint végül egy kisebb cég vállalta el a feladatot.

Matolcsy György egykori jegybankelnök mandátumának márciusi lejárta után az Állami Számvevőszék (ÁSZ) nyilvánosságra hozta az alapítvány gazdálkodásáról készült jelentését, valamint feljelentést is tett. Az ÁSZ megállapításai szerint a Matolcsy György MNB-elnöksége alatt alapított Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány, amelyet közeli munkatársai irányítottak, valamint a vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt. közel 500 milliárd forintnyi vagyonnal rendelkezett, amelynek jelentős része az adófizetők pénzéből származik. Az ÁSZ kritikája rávilágít arra, hogy a befektetési tevékenység "lényegében átláthatatlan" volt, és a valós vagyon értékelése szinte lehetetlen körülmények között zajlott. A jelentés hangsúlyozza, hogy az ilyen típusú gazdálkodás nemcsak a pénzügyi átláthatóságot, hanem a közérdeket is súlyosan sérti.

ezt a hatalmas összeget rosszul fektették be, ami miatt a vagyon egy része jelentősen csökkent, miközben a pénzből részesültek Matolcsy György fiának környezetéhez kötődő cégek.

Varga Mihály, az újonnan kinevezett jegybankelnök, komoly tervekkel érkezett, és úgy tűnik, hogy az alapítvány ügyében is akar lépéseket tenni. Elsőként Csizmadia Norbertet távolította el a PADME alapítvány kuratóriumának éléről, helyére pedig régi ismerősét, Gion Gábort, az egykori Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkárát nevezte ki. A változások nem álltak meg itt: csupán egy hónap elteltével az új kuratóriumi vezetés is úgy döntött, hogy büntetőfeljelentést tesz a Fővárosi Főügyészségen, ezzel párhuzamosan pedig a helyzetet már az Állami Számvevőszék is megvizsgálta. A fejlemények egyre inkább bonyolódnak, és a szálak göngyölítése komoly kihívást jelent a jegybank számára.

Related posts