A sötétség hatalma végleg véget ért, elérkezett a téli napforduló varázsa.


A naplementék időpontja egyre korábbra tolódik, és ez különösen szembetűnővé vált a téli időszámításra való visszatéréssel október végén. A nappali fény egyre inkább megfogyatkozik, hiszen december második felében mindössze nyolc és fél óra választ el minket a napkelte és a napnyugta között. Ez azt jelenti, hogy a 24 órás ciklusunkból 15 és fél órát sötétben töltünk. A hosszú, sötét téli hónapokat csak fokozza a gyakori borongós, szürke időjárás, ami tovább rontja a hangulatunkat és kedélyállapotunkat.

Van egy szuper hírünk! December 21. a téli napforduló napja, ami az év legfeketébb pillanatait hozza el. De ne csüggedj, mert ettől a naptól kezdve fokozatosan hosszabbodnak a világos órák, és a fény újra visszatér!

A nappalok és éjszakák hosszának folyamatos változása a Föld pályájának és dőlésszögének sajátos viszonyaira vezethető vissza. A Nap körüli keringés során a bolygók, köztük a Föld is, az ekliptika nevű síkban mozognak, amely kissé eltér a keringési síkjuktól. Bolygónk dőlésszöge 23,5 fok, ami meghatározza a napsütés szögét és ezzel együtt a különböző évszakok jellemzőit. Amikor a Föld a Nap körüli pályáján halad, az északi félteke téli időszakában a déli pólus enyhén "biccent" a Nap irányába, míg nyáron az északi félteke élvezi a hosszabb nappalokat. A tavaszi és őszi napéjegyenlőséget kivéve, mindig az a félteke élvezi a hosszabb nappalokat, amelyik éppen a "nyári félévben" található. Ez a folyamatos mozgás és dőlésszög váltakozása adja a Föld évszakainak varázsát.

A téli napforduló pedig az az egyetlen pillanat, amikor Földünk forgástengelye a legnagyobb szögben hajlik el a Nap sugaraitól, idén egészen pontosan december 21-én 10 óra 21 perc 41 másodperckor.

Lassan, szinte észrevétlenül, naponta csupán egy-két perccel, de a napfelkelték és napnyugták közötti távolság fokozatosan nő. Így egyre hosszabb ideig élvezhetjük csillagunk, a Nap fényét, ami elérkezik a tavaszi napéjegyenlőséghez, amikor a világos és sötét órák végre egyensúlyba kerülnek. Ezt követően a nyári napforduló előtt a nappalok dominálnak, majd hirtelen változás következik be, és az őszi napéjegyenlőség után ismét a sötétség vállalja magára a vezető szerepet.

Related posts