Véget ért az óraátállítás! Az ország határozott lépést tett: többé nem kell módosítani az időt!


Óraátállítás eredetileg az energiamegtakarítást szolgálta, de kérdéses a valódi haszna

Március végén ismét elérkezik az óraátállítás ideje, ám egy európai ország idén már nem állít az óráin. Ukrajna végleg búcsút intett a nyári időszámításnak, és áttért az állandó téli időszámításra. Vajon más országok is követik a példáját?

A tavaszi óraátállítás sokak számára bosszúságot okoz. Egy reprezentatív YouGov-felmérés szerint a németek 75%-a eltörölné az évi kétszeri időváltást. Közülük 48% a nyári, míg 37% a téli időszámítást tartaná meg véglegesen. Bár Németországban még tart a vita, egy európai ország már meghozta a döntést: Ukrajna 2024 októberében utoljára állított az óráin, és azóta kizárólag a téli időszámítást alkalmazza.

Az óraátállítás eredetileg az energiatakarékosság céljából került bevezetésre. Németország már az első és második világháború idején alkalmazta ezt a rendszert, hogy mérsékelje a szén- és villamosenergia-felhasználást. Az 1980-as évek olajválsága nyomán újra életre keltették ezt az intézkedést. Ugyanakkor a szakértők figyelmeztetnek arra, hogy az esti időszakban elért energiamegtakarítás gyakran ellenállásba ütközik a reggeli órákban tapasztalható fokozott energiafogyasztással, ami megkérdőjelezi a rendszer valódi előnyeit.

Ukrajna döntésének hátterében számos tényező áll. Kiemelkedő ok a közegészségügyi szempont: a parlament képviselői úgy vélik, hogy az óraátállítás zavarokat okoz a biológiai ritmusban, ami kedvezőtlen hatással van a közérzetre és a munkateljesítményre. Emellett a krónikus betegségek állapotának romlását is előidézheti.

Az ország politikai üzenete is megmutatkozik abban, hogy a nyári időszámítás Ukrajnában korábban egybeesett a moszkvai idővel. Az óraátállítás eltörlése tehát jelképes távolodást jelent Oroszországtól. Az ukrán parlament véleménye szerint az egységes kijevi idő bevezetése nemcsak a nemzeti identitást erősíti, hanem hozzájárulhat a biztonság növeléséhez és a háború által sújtott területek visszacsatolásának előmozdításához is.

Ukrajna az első európai állam, amely nem az EU tagjaként döntött az óraállítás megszüntetéséről, de nem ő az egyetlen, hiszen számos ország már régebben felhagyott ezzel a gyakorlattal. Izland és Grönland már hosszú ideje nem módosít az időszámításon, míg olyan országok, mint Brazília, Törökország, Egyiptom és Namíbia véglegesen lemondtak az évi kétszeri óraeltolásról. Továbbá, olyan helyek, mint Afganisztán, Thaiföld vagy Dél-Afrika soha nem is alkalmazták ezt a rendszert.

Az Európai Unióban már régóta vita tárgya az óraátállítás eltörlése. 2018-ban az Európai Bizottság online felmérést végzett, ahol a szavazók 84%-a az évenkénti kétszeri időváltás eltörlése mellett döntött. Az Európai Parlament 2019-ben támogatta a javaslatot, miszerint az egyes tagállamok maguk dönthetnek a nyári vagy téli időszámítás megtartásáról. Azonban a végső megállapodás azóta sem született meg, így Európában továbbra is érvényben marad az óraátállítás rendszere.

Mivel az Európai Unió még nem hozott végleges döntést az időszámítás kérdésében, a következő óraátállításra 2025. március 30-án kerül sor, amikor is beköszönt a nyári időszámítás. Addig is egy praktikus emlékeztetőt használhatunk a változás megjegyzésére: tavasszal, ahogy a kerti bútorokat a teraszra visszük, úgy állítjuk előre az órát, míg ősszel, amikor a bútorokat visszatesszük a házba, az órát is visszaállítjuk.

Related posts