A szerbiai közmédia blokádja véget ért, s ezzel az egyesült erők diadalt arattak egy fontos harcban.


A szerbiai közszolgálati televízió (RTS) munkatársai kedden zavartalanul kezdték el a munkát, miután az országban hónapok óta tartó tüntetések részeként a diákok hétfő késő este befejezték a közmédia épületének blokádját - jelenti az MTI. A demonstrációs zárlat két héten át állta a próbát.

A tiltakozók a blokád kezdetekor kifejezték, hogy a közszolgálati média nem az emberek valós igényeit képviseli, hanem éppen ellenkezőleg, az ő érdekeik ellen dolgozik. Az egyetemisták sürgetően felkérték a hatóságokat, hogy hirdessenek új pályázatot a szerbiai médiahatóság (REM) tagjainak megválasztására, mivel úgy vélik, hogy ameddig ez a folyamat nem zajlik le, addig senki sem tudja ellenőrizni az RTS működését, amelyet ők kifogásolnak. A tiltakozók hangsúlyozták, hogy nem távoznak a helyszínről, amíg nem indul el az új pályázati eljárás, vagy amíg az RTS működése meg nem szűnik.

A szerb parlament illetékes bizottsága hétfőn hatályon kívül helyezte a korábbi pályázatot, és új pályázati lehetőséget hirdetett meg.

Tavaly november 1-jén tragikus esemény történt az újvidéki vasúti pályaudvaron, amikor az előtető összeomlott, és ennek következtében 16 ember életét vesztette. Az incidens után széleskörű országos tiltakozások robbantak ki, amelyek azóta is folytatódnak. A hatóságok 16 személy ellen indítottak eljárást mulasztás és veszélyeztetés vádjával, míg az újvidéki felsőügyészség a felújítás során esetlegesen felmerülő korrupciós ügyek kivizsgálására is nyomozást indított.

Civilek, egyetemi hallgatók, tanárok, színészek és mezőgazdasági termelők egyaránt hangot adtak elégedetlenségüknek a tragikus események nyomán. A követeléseik között szerepelt a baleset felelőseinek felkutatása és felelősségre vonása, valamint a vasútállomás felújításával kapcsolatos dokumentumok nyilvánosságra hozatala. Emellett követelték a tiltakozókra támadók felelősségre vonását, a demonstrációk során őrizetbe vett diákok és tanárok szabadon engedését, valamint a felsőoktatásra szánt költségvetési keret 20%-os növelését. A kormány szerint már teljesítettek számos követelést: az illetékes hatóságok rendszeresen publikálják a felújítási munkálatokkal kapcsolatos dokumentációt, eljárás indult a tüntetőkre támadókkal szemben, az államfő közbenjárására pedig szabadon bocsátották a korábban őrizetbe vett diákokat és tanárokat. A költségvetési keretek átcsoportosításával pedig megvalósították a felsőoktatás költségvetésének 20%-os emelését, ezért a kormány úgy véli, hogy a további tiltakozások feleslegesek. A diákok azonban másképp látják: szerintük még mindig nem teljesültek minden igényük. Az őket támogató építésügyi szakemberek is úgy vélik, hogy kulcsfontosságú iratok hiányoznak, amelyek segíthetnek feltárni a felelősséget az újvidéki tragédia kapcsán, ezért kitartanak a tiltakozás mellett.

Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épülete az utóbbi években jelentős felújításon ment keresztül, amely 2021 és 2022 között több szakaszban zajlott. A rekonstrukció tavaly is folytatódott, és Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban bejelentette, hogy a munkálatok véget értek, így az épület ismételten használatba vehető. A miniszter azóta lemondott, de hangsúlyozta, hogy nem érzi magát felelősnek a tragikus eseményekért. Ezzel szemben Újvidék polgármestere, Milan Djuric, valamint a miniszterelnök, Milos Vucevic felelősséget vállaltak, és január végén bejelentették lemondásukat. Az új miniszterelnök és a kormány április 16-án nyerte el a parlament bizalmát.

Related posts