Vidéki otthonfelújítási támogatás: a nyugdíjszakértő véleménye szerint nem túl népszerű. A szakértő szerint ez a lehetőség sok potenciális előnyt rejt magában, de a vidéki lakosok körében mégis kevesen élnek vele. Talán a tájékoztatás hiánya vagy a bonyol

Farkas András nyugdíjszakértő véleménye szerint az igénylési folyamat meglehetősen bonyolult.
Farkas András nyugdíjszakértő hírlevelében részletesen bemutatta a nyugdíjasok számára elérhető otthonfelújítási lehetőségeket.
Februárban érkezett a hír, miszerint a kormány új lehetőségeket kínál a vidéki otthonfelújítási program keretében. Azok a települések, amelyek lakossága ötezer főnél kevesebb, különösen kedvező támogatásban részesülhetnek. A nyugdíjasok és hasonló ellátásban részesülők számára vissza nem térítendő állami támogatás áll rendelkezésre, amelyet lakáscélú felújításra használhatnak fel. A támogatás igénylésére 2025. március 26. és 2026. június 30. között lesz lehetőség.
Az igénylők olyan személyek, akik megfelelnek bizonyos kritériumoknak, és érdeklődnek egy adott lehetőség iránt.
A támogatás célja, hogy elősegítse az ingatlan-nyilvántartásban lakásként vagy lakóházként regisztrált ingatlanok, illetve tanyák és birtokközpontok lakáscélú épületeinek korszerűsítését és felújítását.
Az igényléshez elengedhetetlen, hogy az igénylő – ha közös igénylésről van szó, akkor mindkét fél – a támogatott lakásban bejelentett lakóhellyel rendelkezzen. Továbbá, az igénylő, illetve az igénylők, valamint gyermekeik, vagy az igénylő(k) szülője által birtokolt tulajdoni hányadnak minimum 50 százalékot kell elérnie.
A támogatás igénybevételéhez számos további követelmény is kapcsolódik, mint például:
A támogatás maximális mértéke a lakás felújítására fordított költségek feléig terjedhet, de nem haladhatja meg a 3 millió forintot. Ez annyit jelent, hogy a teljes, elszámolható felújítási kiadások legfeljebb 6 millió forintot tehetnek ki. A támogatás mértéke a vállalkozási díj és az anyagköltség között egyenlő arányban oszlik meg, ezért fontos, hogy a benyújtott kérelemhez csatolt számlák között mindenképpen legyen legalább 25-25 százalékot képviselő számla a vállalkozási díjról és az anyagköltségről. A támogatás igénylésére a jogszabályban meghatározott kivitelezési és építési munkák befejezése után, valamint az utolsó számlák kifizetését követően 60 napon belül van lehetőség, így a felújítást előfinanszírozni szükséges.
Az igényléshez a kitöltött kérelem benyújtása mellett a nyugdíjas igénylőnek hat kötelező és nyolc opcionális iratot, valamint összesítőt kell csatolnia. Emellett egy sor nyilatkozatot is szükséges tennie, így egy összetett folyamatról beszélhetünk. Ahogy Farkas András kifejezte,
Az ügyintézés sajnos nem igazán kedvez a nyugdíjasok számára.
A kincstár a támogatások felhasználásának nyomon követésére a támogatás kifizetését követően egy éven át végez ellenőrzéseket. Ezen kívül jogosult az életvitelszerű bentlakás kötelezettségének teljesítését is figyelemmel kísérni, amelyre a támogatás folyósítását követően öt év áll rendelkezésére, mindezt a kormányhivatal közreműködésével.
Ha a kincstár a kormányhivatal által megküldött jegyzőkönyv alapján megállapítja, hogy az igénylő jogosulatlanul vette igénybe a támogatást, akkor felszólítja őt a támogatás kamattal növelt visszafizetésére.
Amennyiben a rendeletben említett 2889 kistelepülés egyikében élő nyugdíjas kedvet érez a falusi otthonfelújítási támogatás igénybevételére (és esetleg kamattámogatott banki hitel felvételére az önerő biztosításához), a nyugdíjszakértő azt tanácsolja, hogy előzetesen alaposan tájékozódjon minden részletről. Ehhez kattintson ide, vagy keresse fel a Magyar Államkincstár területi irodáit.
A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának alapító elnöke, Juhász László szerint az otthonfelújítási támogatás
nem jelent nagy segítséget a nyugdíjasoknak,
mert az 5000 fő alatti településeken zömmel szegényebb nyugdíjasok laknak, akik ezt nem tudják majd igénybe venni, mert nem rendelkeznek a szükséges önrésszel. A kedvezményes hitelről pedig azt mondta, életveszélyes 70 éven felülieket hitelfelvételbe belezavarni.