Nyomozás kezdődött a Váci Egyházmegye egy papja ellen, aki ellen különféle vádak merültek fel. Az érintetteknek pszichológiai segítséget ajánlottak fel, hogy támogassák őket ebben a nehéz helyzetben.

"A Váci Egyházmegye Püspöki Hivatalához érkezett egy bejelentés, amely szexuális visszaéléssel kapcsolatos gyanúkat emel egy helyi pap ellen" – áll a közleményben.
Marton Zsolt váci püspök döntése értelmében "előzetes vizsgálatot indított az ügy alapos és részletes feltárása érdekében. Az érintett lelkipásztort azonnali hatállyal, átmeneti óvintézkedés keretében eltiltotta minden nyilvános papi tevékenységtől". A Váci Egyházmegyében 2019 óta működő Gyermek- és Ifjúságvédelmi Szolgálathoz most először érkezett bejelentés, amelyről tájékoztatják a közvéleményt, hangsúlyozva, hogy az egyházmegye aktívan együttműködik "az illetékes állami hatóságokkal".
Ezen kívül "az érintett személyek számára" lelki és pszichológiai támogatást ajánlottak fel. "Marton Zsolt püspök, mint az Egyházmegye vezetője, szeretné kifejezni mély fájdalmát az esemény kapcsán, és biztosítja az érintettek iránti együttérzését" - olvasható a püspökség közleményében, amely további részleteket nem közöl, csupán a vizsgálat befejezése után.
Csupán az utóbbi hónapok során
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia az utóbbi események kapcsán kifejezte sajnálatát, azonban bocsánatkérésre nem került sor, és a rendszerszintű problémákra sem utaltak. Ehelyett inkább másokra irányították a figyelmet. Valószínű, hogy ezért érezték szükségét a testület egyes tagjai – például a pécsi és a kaposvári püspök, valamint a pannonhalmi főapát –, hogy saját külön gesztusokat tegyenek.
A váci püspök is hasonló lépésre szánta el magát, amikor közleményében kifejezte fájdalmát és bocsánatkérését Isten, a gyermekek, fiatalok és családjaik, valamint mindazok iránt, akik valamilyen formában bántalmazás áldozatává váltak az egyház szolgálattevői által. Marton püspök volt az első Magyarországon, aki nyilvános sajtótájékoztatót tartott az egyházi gyermekbántalmazásról 2021-ben, és őszintén elismerte, hogy neki és a magyar püspököknek is még sokat kell tanulniuk a kérdéskörben, mivel "az út elején" járnak. Amikor érdeklődtem a külföldi példák alapján tervezett, általános múltfeltáró vizsgálatról, azt felelte: "Még nem tartunk ott."