Vizsgálatot indítottak Magyarország ellen, mivel nem lépett fel az izraeli állampolgárok letartóztatásának ügyében.

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) hivatalos magyarázatot kért Magyarországtól, hogy miért nem lépett akcióba Benjámin Netanjahu letartóztatása ügyében, amikor az izraeli miniszterelnök április elején Budapestre látogatott - számolt be róla az AP hírügynökség.
A hágai székhelyű bíróság szerdán késő este bejelentette, hogy kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen. Ez a lépés arra az eseményre reagál, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és Sulyok Tamás köztársasági elnök a nemzetközi közvélemény ellenére fogadta Benjamin Netanjahut, akivel szemben az ICC (Nemzetközi Büntetőbíróság) elfogatóparancsot adott ki a gázai konfliktussal összefüggő emberiesség elleni bűncselekmények miatt.
Az AP híradása szerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök a látogatás alkalmával bejelentette, hogy Magyarország kilép a bíróság alól. A közrádióban kifejtette, hogy az ICC "már nem egy pártatlan bíróság, hanem politikai síkra terelt intézmény". A kilépési folyamat várhatóan körülbelül egy évet vesz igénybe.
Napokkal Netanjahu érkezése előtt az ICC felügyeleti szervének elnöke levélben emlékeztette a magyar kormányt arra, hogy "különös kötelessége eleget tenni a bíróság letartóztatásra és átadásra vonatkozó kéréseinek".
A látogatást követően a magyarországi nemzetközi jogászok egy nyilatkozatot adtak ki, amelyben kifejezték támogatásukat a Nemzetközi Büntetőbíróság iránt. A dokumentumban határozottan ellenezték az állampolgárság felfüggesztését, valamint hangsúlyozták, hogy Ukrajna önvédelmi jogai közé tartozik a külső segítségkérés és annak elfogadása. Az aláírók között szerepelt a köztársasági elnök lánya és veje is, ami különös figyelmet keltett a közvéleményben.