Vlagyimir Putyin ismét előlépett a nyilvánosság elé, és beszédében határozott üzenetet küldött a Nyugatnak, amelyben fenyegetéseket fogalmazott meg.


Vlagyimir Putyin orosz elnök a TB bank Oroszország hív! elnevezésű fórumának plenáris ülésén mondott beszédet, amelyben erőteljes üzenetet fogalmazott meg az országból távozó nyugati cégekkel szemben: nem lesz könnyű visszatérniük Oroszországba, de ezt csak maguknak köszönhetik, mivel nem Oroszország üldözte el őket.

Oroszország nem üldözte el piacáról a nyugati vállalatokat, amelyek számára nem lesz könnyű a visszatérés, mivel a külföldi riválisok és az orosz brandek már betöltötték a távozók által üresen hagyott réseket - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a VTB bank Oroszország hív! elnevezésű fórumának szerdai moszkvai plenáris ülésén.

"A téma nem a mi személyes ügyeinkről szól, hanem arról a politikai döntéshozatali folyamatról, amelyet az Európai Bizottság és az egyes európai államok valósítanak meg" - nyilatkozta az orosz vezető, ahogy azt az MTI is riportálta.

Az elnök véleménye szerint más országok vállalatai látványosan felváltják a nyugati cégeket, és már zajlik az orosz áruk importjának helyettesítése is. Putyin állítása szerint...

A Kommerszant hírportálja felhívta a figyelmet arra, hogy az ukrajnai háború 2022 februári kitörése óta számos külföldi cég bejelentette, hogy elhagyja az orosz piacot. Anton Sziluanov pénzügyminiszter októberben közölte, hogy a külföldi vállalatok számára a távozás mostantól jelentősen költségesebbé vált. Az eszközök értékesítése során a minimális árengedmény mértéke 50%-ról 60%-ra emelkedett, míg a költségvetéshez való önkéntes hozzájárulás 15%-ról 35%-ra nőtt.

Putyin szerdán a fórum keretein belül válaszolt Donald Trump megválasztott amerikai elnök fenyegetésére, amely szerint 100 százalékos kereskedelmi vámot vezetne be a BRICS-országokból érkező termékekre, amennyiben ezek az államok új valutát hoznának létre vagy megszakítanák a dollárral való kapcsolataikat.

Az újonnan megválasztott elnök négy évnyi távollét után tért vissza a Fehér Házba. Ezen időszak alatt jelentős átalakulások zajlottak a gazdaságban, mind a globális, mind az amerikai szinten. Politikai ellenfelei és utódai folyamatosan igyekeztek aláásni a dollár pozícióját, mint a világ vezető tartalékvalutáját, ami komoly hatással volt a nemzetközi pénzügyi rendszerre.

- Formáld meg a szavakat a saját stílusod szerint - mondta Putyin.

Kiemelte, hogy a dollárt manapság politikai eszközként, sőt, akár hibrid háborúk fegyvereként is alkalmazzák, hogy más nemzeteknek kárt okozzanak. Rávilágított arra, hogy az Egyesült Államok részesedése a globális gazdaságban, valamint az amerikai valuta szerepe is folyamatosan csökken. Hangsúlyozta, hogy senki nem rekesztheti ki az új technológiák és eszközök használatát a fejlődésből.

A gyors ütemben emelkedő oroszországi inflációval kapcsolatos küzdelemről beszélve, az elnök hangsúlyozta, hogy a jegybank és a kormány a gazdasági motor szerepét tölti be. Fő feladata az, hogy világosan meghatározza a két fél szerepkörét, és támogassa őket abban, hogy rátaláljanak az "arany középutra" a pénzügyi és hitelezési szektorban.

Azt mondta, hogy az infláció elleni küzdelem fő terhe "a szabályozó vállán" nyugszik, és a szabályozó a magas infláció miatt a rekordszintű 21 százalékra kényszerült emelni a kamatlábat.

Sokan vélekednek úgy, hogy a bírálók hangja egyre erősebb, akik azt állítják, hogy ez a helyzet gátolja a fejlődés szabad áramlását. Más szakértők viszont úgy látják, hogy a kamatemelés elkerülhetetlen lépés a gazdasági stabilitás érdekében. Nyilvánvaló, hogy a gazdaság reálszektorának szembesülnie kell bizonyos kihívásokkal, de a hitelezés ezen a területen továbbra is folytatódik, bízva a jövőbeli növekedés lehetőségeiben.

- jelentette ki az elnök.

Vlagyimir Putyin szerint ma már növekednek a lakossági betétek és a jövedelmek. Megjegyezte azonban, hogy nem mindenkinek vannak betétei, és azokat érinti a legsúlyosabban az infláció, akiknek nincsenek.

Anton Sziluanov pénzügyminiszter szerdán az RBC-nek nyilatkozva azt mondta, hogy a 2025-ös szövetségi költségvetés a jelenleginél erősebb rubelárfolyamot irányzott elő, és kifejezte reményét, hogy a rubel visszatér a tervezett értékekhez.

Az orosz elnök által november 30-án aláírt költségvetési törvény 2025-ben 96,5 rubelben, 2026-ban pedig 100 rubelben határozta meg a dollár éves átlagos árfolyamát. Az orosz jegybank csütörtökre a dollár hivatalos árfolyamát 104,24 rubelben szabta meg meg, míg november végén az amerikai fizetőeszköz elérte a 109,6 rubelt. A nemzetközi devizapiacon a dollár árfolyama november 27-én egy rövid időre meghaladta a 114 rubelt is, az akkori amerikai szankciók hatására, amelyek több tucat orosz pénzügyi szervezet, köztük a Gazprombank ellen irányultak, amelyeken keresztül orosz gázzal kapcsolatos elszámolásokat hajtottak végre az Oroszországban barátságtalannak minősített országokkal.

Az orosz-ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, csütörtöki, percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.

Related posts